Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Ocak 2021 Perşembe

Alevilere hakaretten ifade verdi

Alevilere hakaretten ifade verdi

19 Mart 2020 Perşembe, 19:17

Alevilere hakaretten ifade verdi

KARADENİZ BAYRAK/ORDU

Youtube üzerinde bir kanalda program yaparak tanınan Pınar Fidan’ın, Tuz – Biber adlı stand up gösterisinde Aleviler hakkında söyledikleri olay yarattı. Fidan, Madımak Katliamı’na göndermede bulunarak, “Toplayıp hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin. Geçmişte örnekleri var” gibi ifadeler kullandı. Daha sonra ironi yaptığını söyleysede Fidan büyük tepki çekti..

Komedyen olduğu belirtilen Pınar  Fidan’ın sözleri sosyal medyada infial yarattı. Çok sayıda isim Fidan’a tepki gösterirken eleştirilerin hedefindeki isim “Yanlış anlaşıldım” açıklaması yaptı.

Fidan’ın gösterisinde kullandığı tepki çeken sözleri şu şekilde:

“Siyasilerle ilgili şeyler paylaşıyor. Finlandiya Başbakanı işe metro ile gidiyormuş galiba ‘asıl cennete gidecekler bunlar, bizim ülkemizdeki siyasiler cehennemlik’ bunu söyleyen de bir yandan Alevi. Yani hiçbir şey yapmadan cennete gideceğini sanan insan. Bir de başkalarına böyle yargı dağıtıyor. Hani arada böyle haberler okuyorum cemevine saldırıda bulunulmuş. Bakın böyle haberler oluyor sık sık gazetelerin üçüncü sayfalarında ‘bilmem neredeki cemevine saldırıldı’ ama hiç Alevi kaybetmiyoruz. Çünkü boş, Alevi yok. Bir şey yapmamız gerekmiyor, saldırganlar cemevine Alevilerden daha çok gidiyor. Bunun anlaşılması lazım, çok istiyorsan meyhaneye falan git ya da hepsini bir otele tıkıp yakabilirsin”

Müzisyen Tolga Sağ, Twitter hesabından “Bu soytarıyı iyi tanıyın. Adı Pınar Fidan. Ağzından pislik dökülüyor, aşağılık esprilerini komik sanıyor” notuyla paylaştı.

Fidan’a tepki gösteren isimlerden birisi de usta sanatçı Sabahat Akkiraz’dı. Akkiraz, bu iğrenç gönderiyi paylaşarak, “İnsanların otele doldurulup yakılması, ibadethaneleri ile dalga geçmek, onlara yapılan saldırılar espri konusu değildir gerçekten. Pınar Fidan denen bu zavallı Alevilerle dalga geçip, acılarına gülünce belki ünlü olabilir ama insan olamaz” dedi.

Pınar Fidan İfade verdi

Alevilerle ilgili sözleri tepki çekmişti! İşte Pınar Fidan’ın ifadesi

Gösteride Aleviler için ayrıştırıcı ifadeler kullandığı gerekçesiyle hakkında “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan soruşturma açılan komedyen Pınar Fidan, emniyete gelerek ifade verdi. Fidan’ın ifadesinde, “Mizah amacıyla söylenen sözler, ben de Aleviyim, öyle bir kastım olamaz” dediği öğrenildi.

Gösteri sırasında Aleviler hakkında ayrıştırıcı ifadeler kullandığı gerekçesiyle komedyen Pınar Fidan hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında komedyen Pınar Fidan, ifade için emniyete çağrıldı. Fidan, avukatıyla birlikte Kadıköy Güvenlk Büro Amirliği’ne gelerek ifade verdi.

Pınar Fidan, ifadesinin alınmasının ardından emniyetten ayrıldı. Fidan’ın ifadesinde, “Mizah amacıyla söylenen sözler, ben de Aleviyim, öyle bir kastım olamaz” dediği öğrenildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!