Karadeniz Bayrak
Son Dakika
29 Mayıs 2020 Cuma

Telefona el konulması hukuk cinayetidir

Telefona el konulması hukuk cinayetidir

29 Nisan 2020 Çarşamba, 12:56

Telefona el konulması hukuk cinayetidir

KARADENİZ BAYRAK/ORDU-29.04.2020

Haber yaptı diye Gazetecinin telefonuna el koyulmasıyla ilgili Karadeniz Gazeteciler Federasyonu Başkanı ve Ordu 19 Eylül Gazeteciler Derneği  Başkanı Erdoğan erisen 19 Eylül Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu  adına bir açıklama yaptı:

Erişen,Geçtiğimiz günlerde ilimizden basın özgürlüğü ve haber alma hürriyetini engelleyici ilginç ve çok tartışılacak bir gelişme yaşanmıştır.

Gazeteci arkadaşımız Erol Karaer in yayınladığı bir haberle ilgili açılan soruşturma kapsamında telefonuna el konulmuştur. Telefona el konulma nedeni de bahse konu haberin kaynağını öğrenmek için olduğu görülmektedir.

Kurumların ve kişilerin kendileri ile ilgili haberler konusunda şikayette bulunma, düzeltme isteme ve dava açma hakları bulunmaktadır. Bunları anlayışla ve bir hak olarak karşılıyoruz.

Ancak gazetecinin Haber kaynağını mahkemede bile açıklama zorunluluğu bulunmamaktadır. Böylesi bir durumda daha soruşturma safhasında gazetecinin Haber kaynağını tespit etmek için telefonuna el konulması bize göre bir hukuk cinayetidir.

Gazetecinin devlete karşı işlenen suçlar ve Terörle ilgili suçların dışında telefonuna el konulması örneği ilk defa karşımıza çıkmıştır.

Basının haber verme, halkın haber alma hürriyetini engelleyici, Anayasa ve yasalara aykırı bu olayı şiddetle kınıyor, yanlıştan dönüleceği ve sorumlular hakkında da gereğinin yapılacağı umuduyla arkadaşımıza Geçmiş olsun diliyoruz. 19 Eylül Gazeteciler Derneği Yönetim Kurulu

EROL KARAER GAZETEMİZE ŞU AÇIKLAMAYI YAPMIŞTI

27.04.2020 günü meydana gelen olayda telefonuna el konulan  Erol Karer Gazetemize şu açıklamalarda bulunmuştu.

Erol Karaer :Corona günlerinde SGK İl Müdürü Mehmet Yaşar Günay’ın personele çok masraf oluyor diye maskeleri e-devlet kanalı ile temin edilmesine dair personele gönderdiği mesajı her hangi bir yorum yapmadan Ordu Değişim Gazetesinde yayınlamıştım.
Haberin ardından böyle bir günde müdürün personeline maskeleri temin etmesi gerekirken e-devlete yöneltmesi hem kurum içi hem de SGK yetkili sendikası genel başkanı tarafından eleştirilmişti.
Emniyette alınan ifademde haberi kimin geçtiği soruldu. Daha sonra telefonuma ve karta el konuldu. Savcılık talimatı ile yapıldığı bildirilen bu uygulama günün konusu olurken Gazetecinin suç işlememesi ve tüm personeline açık vatsahp grubunda ki bilgilendirmeyi haberleştirdiği için telefonuna el konulması tepkilere neden oldu.
Gazeteci Karaer ,SGK müdürü böyle bir şey yok diyemiyor. Böyle bir durumda ve olağanüstü halde masraf olmasın veya çok masraf oluyor diye maske kısıntısına giden müdür idari olarak soruşturulacağına şahsıma yönelik eylem zoruma gitmiştir. Telefona el koyma talebi haberleşme aracımın ne zaman verileceği konularında elbette bize yol yordam gösterecek hukukçularımız vardır. Bir müdürün yalan olmayan bir haber için şahıs tespit etme çalışmasını gazeteciyi muhbir durumuna düşürme anlayışını şiddetle kınıyorum. Adalet bu işlerle meşgul edilmemeli. Hesap sorulması gereken varsa bu salgında görevini yerine getirmeyenlerde ‘dedi

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!