Karadeniz Bayrak
Son Dakika
22 Ocak 2021 Cuma

Efsane Ordulu Osman Gürsoy hayatını  kaybetti

Efsane Ordulu Osman Gürsoy hayatını  kaybetti

09 Aralık 2020 Çarşamba, 03:24

Efsane Ordulu Osman Gürsoy hayatını  kaybetti

Ahmet BAYRAK(Ordu)

Vespa motoruyla Ordu-Londra arasını 19 kez kat eden, 50 günde New York’dan Seattle’a Amerikadan Montreal’e kadar Kanada’yı dolaşan, 3 bin saat motor üzerinde kalıp sekiz ton yakıt, 350 kilo yağ harcayan dünyayı 5 kez gezen Türkiyenin efsane Vespa motosiklet kullanıcısı film gibi bir hayat yaşayan Ordulu Osman Gürsoy  hayatını  kaybetti.

Ordu’da 1960’ların ünlü Vespa şehir motosikletiyle, 5 kez dünyayı gezen Osman Gürsoy (85), yaşama veda etti. Ordu’dan bu motosikletiyle 19 kez Londra”ya da gidip gelen Gürsoy, gezilerde yaklaşık 3 bin saat motor üzerinde kaldı. Ömrünün büyük bölümünü motosiklet üzerinde geçiren Gürsoy, bu güne kadar 215 bin kilometre yol kat etti. Türk ve yabancı motosiklet tutkunlarının efsanesi olarak tanınan Gürsoy, hatırları ve tecrübeleriyle birçok kişiye de ilham kaynağı olmuştu

Eylülayında   motor gezgini grup tarafından evinde ziyaret edildi

Ankara´dan Ordu´ya gelen iş insanı Salih Tüzemen, Osman Gürsoy gibi kendisini artık motosiklete verdiğini ve turlara çıktığını belirterek, “Motor aşkımız Osman abiden esinleniyor. Osman abi bizim yapmak isteyip yapamadığımızı 1970´li yıllarda yapmış. Zaten bizim efsane bir ağabeyimiz. Gerçekten motor aşkını Türkiye´de birçok arkadaşımıza aşılayan Osman abidir. Ankara´dan Ordu´ya motorla gelirken Osman abi kafamda büyüdü. Bu küçük motorla yolculuk yapmak gerçekten zor. Bunu seyahat ederken daha iyi anlıyorsunuz. Ben de 5 yıldır Türkiye´yi geziyorum. Aslında buraya daha kalabalık motosiklet grubuyla gelecektik fakat pandemi nedeniyle az sayıda kişiyle geldik” dedi.

Motorla dünyayı gezen Osman Gürsoy, Avrupa ve yol anılarını anlatarak, “Keşke daha fazlasını yapabilseydim. Küçük motorumla bir fark yaratmak, dikkat çekmek için bunu yaptım. Birçok kez Ordu´dan dünya turuna çıktım. Ordu´dan 19 kez Londra´ya gittim geldim. Yolculuğum esnasında 60 kaset doldurdum, anılarımı çektim. Şimdi ise motorum hatıra olarak halen yanımda. Gezilerim boyunca 8 ton yakıt ile 350 kilo yağ harcadım. Ziyaret içinde teşekkür ediyorum” diye konuşmuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!