Karadeniz Bayrak
Son Dakika
04 Aralık 2021 Cumartesi

BİR İŞİ DE DOĞRU YAPIN

BİR İŞİ DE DOĞRU YAPIN

15 Şubat 2021 Pazartesi, 19:56

BİR İŞİ DE DOĞRU YAPIN

İZMİT – ANKARA – ORBEL RANT ÜÇGENİ

 

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin Ünye Limanına el atmasının altında yatan nedenleri irdeledi. Konuyla ilgili bir basın açıklaması yapan Adıgüzel şunları ifade etti:

“Ordu Büyükşehir Belediye Başkan Vekili’nin Ünye Limanı’na kayyum olarak atandığı, Fatsa Liman Müdürü’nün de Ünye’ye kaydırıldığını ve limanın da ORBEL eliyle işletileceğini öğrendik. Ortada sıra dışı bir organizasyon olduğu görülmektedir. Zaten Ordu’da tüm olağandışı işlerde ORBEL’i kullanıyorlar.

Öğreniyoruz ki yükleme ve taşıma işini yapan firmaların işlerine son verilmiş, gerekçe olarak da Belediye bünyesine yeni modern vinçler alınacağı ileri sürülmüştür. Ancak edindiğimiz bilgide bu vinçlerin belediye bünyesine alınmadığı ve kiralama metodu ile İzmit’den tedarik edildiği üstelik yeni kiralanan vinçlerin mevcut 2012-2014 modellerden daha eski 2004-2010 model arasında olduğunu öğrendik.

Haliyle hem yeni kiralanan vinçlerin daha eski olması hem de kiralama usulünü tercih edilmiş olması, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin gerekçeleri ile örtüşmemektedir. Hizmet alımında mevzuatlara uygun bir ihale bilgisi de yoktur.

Limanın genişletilmesi çalışmalarında da büyük projelerde olması gerektiği gibi fore-kazık sistemi kullanılarak değil kum üzerine beton dökülerek ilkel bir yöntemle yapıldığını öğreniyoruz. Eğer amaç limanı büyütmek ve modernize etmekse niçin modern inşaat tekniklerinden kaçılıyor?

Ayrıca bu limanın kolluk ve emniyeti ile ilgili atamalar, yer değiştirmeler ve kayırmalar şeklinde şikâyetler vardır. Özellikle sağduyu sahibi, işini liyakat çerçevesinde yapan emniyet mensuplarının buradan alınarak, tartışmalı kişilerin buraya atanmaya çalışıldığına dair bilgiler de mevcuttur. Hatta bazı görevlendirmelerin iktidar partisinin kendi içinde tartışmalar yarattığı ve bu nedenle iptal edildiği bilgileri vardır.

Bütün bu kargaşanın üzerinde ise bu işi çekip çeviren kişinin AKP’nin Genel Başkan Vekili Numan Kurtulmuş’un çok yakınında birisi olduğunu öğrendik. Ordu’ya 5 kuruş faydanız yok bari şu elinizi Ordu’dan çekin. Ordu Belediye Başkanı da artık bu belediyede ipleri eline alacaksa alsın. Belediyeyi kimin yönettiği belli olsun.”

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!