Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Nisan 2021 Pazartesi

Romanya’da saldırıya uğrayan Türk kaptan konuştu…

Romanya’da saldırıya uğrayan Türk kaptan konuştu…

11 Mart 2021 Perşembe, 12:00

Romanya’da saldırıya uğrayan Türk kaptan konuştu…

Romanya’da mesken hapsindeki Türk kaptan, Karadeniz Bayrak Gazetesine yaptığı açıklamada özgürlüğe kavuşacağım  günü bekliyorum dedi.

Ordu’nun Perşembe ilçesi Medreseönü balıkçı barınağından Karadeniz’e açılan Türk balıkçılar, 2019 yılı Mayıs ayında Köstence açıklarında, memleketler arası karasularda Romanya Kıyı Güvenlik grupları tarafından takibe alındı.

Kıyı Güvenlik grupları, ‘dur’ ihtarının akabinde balıkçı teknesine plastik ve gerçek mermilerle ateş açtı. Olayda 3 balıkçı yaralanırken, 5 balıkçı da gözaltına alındı.

İsabet eden mermiler nedeniyle balıkçı teknesi de kısmen suya gömüldü. Türk balıkçılar tedavilerinin akabinde Türkiye’ye teslim edilirken, tekne kaptanı Recep Memiş ise mesken hapsine çarptırıldı. Memiş, özgürlüğe kavuşacağı günü bekliyor.

TEKNEYE ATEŞ AÇILDIĞI ANLAR KAMERADA

SÜRÜKLENEN TEKNE 45 GÜN SONRA GERİ GELDİ

İsabet eden mermiler nedeniyle kısmen suya gömülen balıkçı teknesi, olaydan 45 gün sonra Sakarya açıklarında görüldü. Yapılan aramanın akabinde sürüklenen tekne karaya çıkarıldı ve balıkçılar tarafından onarıldı. Tamir edilen teknelerini yaklaşık 2 yıl sonra Ordu’ya getiren balıkçılar, tamir işi bittikten sonra tekneleriyle yine denize açılacak.

‘NE İÇİN BİZİ BURADA TUTUYORLAR, BİLMİYORUM’

Romanya’da konut mahpusunda olan Recep Memiş, telefonla manzaralı konuşma uygulamasıyla yaşadıklarını anlattı.

2 yıldır beklediğini anlatan Memiş, “Ne için bizi burada tutuyorlar onu da bilmiyorum, işimizde bir yanlış yok. Gemimi batırdılar, gözümü kör ettiler, adamlarımı vurdular. ‘Romanya sularına girdiğiniz için vurduk’ diyorlar. Yaptığımız işte rastgele bir yanlış yok, biz kimseye taş atmadık lakin vurulduk. Biz durmayınca güvertedeki 2 adamımızı bacaklarından vurdular, sonra üst kamarada başıma sıktılar, mermi başımın yanından geçti. Ben şu an konut hapsindeyim” dedi.

‘TEKNEMİZİ SAKARYA’DA ONARDIK VE ORDU’YA GETİRDİK’

Batan gemide yer alan Serdar Memiş de yaşadıkları kaygı dolu anları anlattı. Memiş, “Romanya’da kalkan avcılığı yaparken Romanya Kıyı Güvenlik grupları, peşimize düştü ve Bulgar sularında bizi batırdılar. Saatlerce bize ateş ettiler, teknemizin her yeri delik deşik oldu. 80-90 mil açıklarında battık ve bizi tekneye aldılar, o sırada yaralılarımız da vardı. Bizi Türkiye’ye yolladılar. Sonra batan teknemiz 45 gün sonra indiği limana geri gitmiş, limandaki arkadaşlar bizi aradı ve ‘tekneniz burada gözüktü’ dedi. Biz de çabucak limana gittik ve 2 gün süren aramanın akabinde teknemizi Sakarya açıklarında bulduk. Teknemizi Sakarya’da onardık ve Ordu’ya getirdik. ‘Teknemiz eninde sonunda bizi bulur’ diyorduk ve hakikaten bulduk” sözlerini kullandı.

‘ÇOCUĞUMUN KABAHATİ NE?’

Recep Memiş’in annesi Makbule Memiş ise, “Çocuğumun kabahati ne, balıkçılık mı? 2 yıldır bekliyoruz. Çocuğum hatasız mekane yatıyor” diye konuştu.

Yaşadıklarını anlatan Selim Can Memiş de, “Romanya’da bize ateş etmeye başladılar, milletlerarası sulara girdik fakat ateşe devam ettiler. Bulgar sonuna kaçtık lakin ateş devam etti. 3 yaralımız vardı, biz durmayınca teknemize ateş etmeye başladılar. Teknemize büyük bir hasar verdiler ve teknemiz battı” dedi.

‘MAHKEME DAİMA ERTELENİYOR’

İsa Memiş ise, “Ağabeyimiz ne kadar ceza aldı muhakkak değil, mahkeme daima erteleniyor. 2 yıldır orda duruyor, hatası ne, ne kadar yatacak, ne vakit tahliye olacak bilmiyoruz. Yetkililerimizden yardım bekliyoruz” tabirlerini kullandı.

‘8 SAAT BİZE ATEŞ ETTİLER’

Açılan ateş nedeniyle yaralandığını tabir eden Ufuk Aygün, “8 saat bize ateş ettiler, teknenin her mekanine mermi isabet etti. 3 kişi vuruldu, vurulanların ortasında ben de vardım. Kayığımız battı. Ağabeyimiz 2 yıldır hale orda tutuluyor” diye konuştu. Ahmet Bayrak (DHA)

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!