Karadeniz Bayrak
Son Dakika
25 Eylül 2021 Cumartesi

Karaca yavruları doğaya bırakıldı

Karaca yavruları doğaya bırakıldı

02 Haziran 2021 Çarşamba, 22:59

Karaca yavruları doğaya bırakıldı

KARADENİZ BAYRAK-Ahmet Bayrak-Özel Haber

Ordu’nun Ulubey İlçesi Ohtamış Mahallesinde fındık bahçesinde bulunan iki karaca yavrusu doğaya bırakıldı.

Ohtamış Mahallesinde ikamet eden Ertan Aktaş ve oğlu Ertuğrul Aktaş, fındık bahçesinde temizlik yapmak için gittiklerinde iki karaca yavrusu ile karşılaştı. Karacaların yaşam ortamını bozmamak için fındık bahçesinde temizlik yapmayı durdurdu.

Ertan Aktaş, “Oğlum Ertuğrul ile birlikte Göşmö dediğimiz fındık bahçemize otları temizlemek için gittik. Kısa bir süre çalıştıktan sonra iki karaca yavrusuyla karşılaştık. Aç olabileceklerini düşünerek karınlarını doyurmak için yavruları bahçenin yakınında bulunan evimize getirip biberonla süt verdik. Yetkililere teslim etmek için görüşmeler yaparken yavruları bulduğumuz yere bırakmamızın doğru olacağını daha sonra annenin yavruları kabullenmediğini öğrendik. Bizde hemen alıp bulduğumuz yere götürüp bırakıp bahçede temizlik işlerini durdurduk. Bir gün sonra aynı yere gittiğimizde yavrular aynı bölgede yaşıyorlardı diğer gün gittiğimizde ise anneleri alıp götürmüştü. Doğru olanın yavru karacaların bulunduğu ortamdan hiç almamak olduğunu öğrendik.” dedi.

ANNESİ 3 GÜN BOYUNCA ARAR

“Vatandaşların duyarlılığı ve yardım severliği nedeniyle  fındık bahçelerinde ve ormanlık alanlarda buldukları karaca yavrularını yabani hayvanlardan ve köpeklerden korumak için, bulundukları yerden alarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü yetkililerine teslim ediyor.

Oysa o yavrunun üç gün boyunca annesi tarafından aranacağını bilse, belki de dokunmayacak. Onu rahatsız etmeyecek. Yaralı değilse, köpekler tarafından zarar verilmediyse dokunmamalarını, onları uzaktan seyretmelerini, anneleriyle buluşmalarını sağlamalarının doğru olacağı belirtildi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!