Karadeniz Bayrak
Son Dakika
25 Eylül 2021 Cumartesi

Çayda 2.sürgün hasadı başladı

Çayda 2.sürgün hasadı başladı

30 Temmuz 2021 Cuma, 20:10

Çayda 2.sürgün hasadı başladı.

KARADENİZBAYRAK-30.07.2021

Ordu Milletvekili Dr.Mustafa Adıgüzel yaptığı açıklamada Kontenjan, kota ve randevu uygulamaları çay üreticisini canından bezdirdiğini söyledi.

Üretici dönüm başına 50, 25 derken şimdi de 15 kilo sınırlaması ile, elindeki çayı ancak 1,5 ayda Çay-Kur’a verebiliyor. Bu sırada sonraki sürgün zamanı geliyor. Çay hasadı gecikiyor, ürün kartlaşıyor, kalitesi düşüyor.

Bu şekilde üretici özel sektöre mecbur bırakılıyor. Çayını

3,87 yerine 2,80 e kiloda 1 TL zarara özel sektöre vermek zorunda bırakılıyor.

Emeğinin 3 te birini özel sektöre vermek zorunda bırakılıyor. Zaten dönüm başına 1200 TL işçi ücreti olduğu hesaba katılırsa üretici özel sektöre çalışıyor.

Biz CHP olarak çay kanunu teklifi vermiş özel sektörün açıklanan fiyattan aşağı çay almasını engelleyen madde koymuştuk. Ama bu AKP vekillerinin oyları ile reddedildi.

Göz göre göre açıkça çay üreticisinin alın teri özel çay işletmelerine peşkeş çekiliyor. Siz bu millete düşman mısınız?

Önceki Çay-Kur yöneticisi Ekrem Yüce son yerel seçimde Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı oldu. 2 yıldır hala Çaykurdan ilave maaş almaya devam ediyor. AKP li belediye başkanı taa Sakarya’dan oturduğu yerden Rizeden huzur hakkı alıyor, ama Rizedeki çay üreticisi kendi bahçesindeki emek hakkını alamıyor. Sizin düzeniniz batsın. Sizi bu zulüm yediğiniz bu yetim hakkı götürecek göreceksiniz.

Kul hakkı  yiyeceksin sonra çıkıp bir de Müslümanım diyeceksin, *hadi oradan

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!