Karadeniz Bayrak
Son Dakika
25 Eylül 2021 Cumartesi

ORDU’DA ANTİKA OSMANLI KİREMİT SU BORULARI BULUNDU

ORDU’DA ANTİKA OSMANLI KİREMİT SU BORULARI BULUNDU

08 Ağustos 2021 Pazar, 20:28

 

ORDU’DA ANTİKA OSMANLI KİREMİT SU BORULARI BULUNDU

KARADENİZ BAYRAK-AHMET BAYRAK-ORDU/08.08.2021 -ÖZEL HABER

Ordu’nun Ulubey İlçesi Ohtamış Mahallesinde yaklaşık 500 yıllık olduğu tahmin edilen Osmanlı dönemine ait kiremitten tarihi su boruları bulundu.

Mahalleli vatandaşlar tarafından ormanlık alanda bulunan su boruları Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürlüğüne yapılan ihbar üzerine Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak ve Müze uzmanı tarafından incelemede bulunmak üzere tarihi boruların bulunduğu alana gidildi. Yapılan ilk incelemelerde eserin Osmanlı dönemine ait oldu belirtildi.

Fındık bahçesi temizliği yapıldığı esnada bahçe sahibi Yüksel Şirin tarafından bulunan tarihi su şebekesi borusu Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak ve Müze uzmanı tarafından tutanakla teslim alındı.

Ordu İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak yapmış olduğu açıklamada şunları dile getirdi; “İlimiz Ulubey İlçesi, ohtamış Mahallesi, Bölgenin en güzel şelalesi ile öne çıkmış olup, Turizmin cazibe merkezi olmuştur. Doğal güzellikleri ve kültürel değerlerinin yanı sıra Mahallenin geçmişine ve tarihine ışık tutacak önemli eserlere de rastlamak mümkün kiremit borularla irsaliye hattı döşenmiş beş yüz yıl önce köyün hizmetine sunulmuş. Ayrıca İpekyolu güzergâhında kurulan hanlarla ev sahipliği yapmış pek çok insan hikâyelerinin de yaşandığı merkezi haline gelmiştir. Eserin buluduğu alan ve çevresinde arkeolojik yüzey araştırma yapılırsa saklı kalmış pek çok tarihi gün yüzüne çıkarılmış olur” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!