Karadeniz Bayrak
Son Dakika
24 Eylül 2021 Cuma

DOĞU KARADENİZ’DE PANDEMİDE KRİTİK BULUŞMA

DOĞU KARADENİZ’DE PANDEMİDE KRİTİK BULUŞMA

11 Ağustos 2021 Çarşamba, 11:25

DOĞU KARADENİZ’DE PANDEMİDE KRİTİK BULUŞMA

Ahmet BAYRAK/KARADENİZ BAYRAK /ORDU

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel Doğu Karadeniz’de Pandemi için uyardı. Fındık hasadında ciddi derecede bulaşma ve sonrasında tüm ülkeye yayılma ihtimali olduğunu ifade eden Adıgüzel’in açıklamaları şu şekilde:

Fındık hasatının başladığı bu günlerde üç bölge nüfusu Doğu Karadeniz’de birleşti. Batıdaki metropollerde ikamet eden Ordu-Giresun-Samsun ve Trabzonlular fındık hasatı ve yaz sezonu nedeniyle bölgeye geldiler. Bugünlerde ilave olarak Doğu-Güneydoğu illerinden vatandaşlarımız da mevsimlik işçi olarak bölgeye geldiler. Bu iki nüfus hareketi bölgedeki yerleşik yoğun nüfus ile birlikte dar bir kıyı şeridinde birleşti. Böylece aşılama hızının düşük olduğu Doğu-Güneydoğulu yurttaşlar ile her pik döneminde önde gelen metropollerden gelen insanlarımız bir aradalar. Bu buluşma, Hem Batıdan Doğuya hem Doğudan Batıya hem de Doğu Karadeniz merkezinde yeni bir vaka artışına hem de sonbahar gelmeden sebep olabilir. Bunun bölgeye gelen insanlarımızın kendi bölgelerine dönüşle ile birlikte ulusal boyuta da yansıması mümkündür.

Fındık toplama işlemi açık havada olduğu için ve fındık ocakları belli bir mesafe konumunu sağladığından bahçelerde risk yüksek değil. Ancak konaklama, kapalı alanlarda ve bireysel temaslarda önlemleri elden bırakmamak ve hijyen kurallarına azami dikkat etmekte fayda var. Bununla ilgili yetkililerin de önlem alması denetlemesi gerekiyor.

Sağlık bakanının Ordu için aşılamada belirttiği mavi rengin vaka sayısı yönünden kırmızı olduğunun bilinmesinde fayda var.

Ordu’da son 15 günde vaka sayısı 40 tan 400 üstüne çıkarak 10 kat artış göstermiştir. Bu seviye ile geçtiğimiz kış ortasındaki yüksek seviyelere yaz ortasında ulaştık. Türkiye ölçeğinde de 40 bin üstünde olduğumuzun bilinmesini isterim.

Bu nedenle aşılamanın daha da ileri bir noktaya taşınması, ilave önleyici tedbirlerin alınması ve pandemi kurallarına hassasiyetle uyulmasında hayati fayda var. Yiten her can bizim canımız.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!