1.Ordu Kitap Fuarı Açıldı

15 Mart 2015 Pazar, 02:58

ORDU 1. KARADENİZ KİTAP FUARI AÇILDI
KARADENİZBAYRAK/ORDU
Bu yıl 1. si düzenlenen Ordu 1. Karadeniz Kitap Fuarı Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın katılımlarıyla Ordu’da açıldı. 40 Şair ve yazarın davet edildiği fuara 52 adet yayınevi katıldı.
Ordu Kültür Sarayı Merkezinde düzenlenen fuarın açılışında Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Ordu Valisi Orhan Düzgün, Kütüphaneler ve Yayımlar Müdürü Prof. Dr. Onur Bilge Kula,  Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Metin Celal, Basın yayın Birliği Başkanı Münir Üstün birer konuşma yaptılar.
Konuşmasına, Kütüphaneler Haftası açılışlarının iki yıldır kendisi için birer armağana dönüştüğünü anlatarak başlayan Günay, “Geçtiğimiz yıl İzmir’de dünyanın en eski kütüphanesinde Kütüphaneler Haftası açılışı yaptım. Bu yıl ise kendi şehrim, okumayı öğrendiğim şehirde, Ordu’da açılış yapmak bana bir armağan oldu” dedi.
Bakan Günay 12 Eylüle vurgu yaptı
Günay konuşmasında 12 Eylül’e de sitem ederek; “Ordu’da şimdi Atatürk Kültür Merkezi’nin olduğu yerde son derece güzel, son derece prestijli Gazi Halk Kütüphanesi olduğunu anlatan Günay, “Altında çocuk kütüphanesi vardı. O kütüphaneye ayaklarımızın ucuna basarak girerdik. Sonra çok üzüldüm. Çünkü 12 Eylül hepimizin defterini dürerken, o kütüphanenin de defterini dürdü. 12 Eylül öğretmenevini yaparken, bir baktık kütüphane yok. Asıl üzüldüğüm ise kütüphanenin yok oluşunu çoğu Ordulu fark etmedi. Sonra o kütüphanedeki kitaplar Ordu-Giresun yolu üzerinde bir mekânda, kütüphane mahiyetinden uzak bir binada bulundu” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, konuşmasının ardından fuarda yer alan yayınevlerinin stantlarını gezdi, daha sonra aynı yerde bulunan “Anadolu’ya Yolculuk” resim ve fotoğraf sergisi ile “Renklerin Büyüsü” geleneksel sanatlar sergisi ve  Hababam Sınıfı Tabloları Sergilerinin de  açılışını yaptı.Günay bir yılda 335 kitap okuyarak ödül alan Şefika Güneye de Mehmet Akif Ersoy un Kitabını imzalayarak başarılarının devanını diledi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!