Altınordu BELEDİYESİ

Karadeniz Bayrak
Son Dakika
26 Eylül 2022 Pazartesi

BELEDİYELER HAYVANLAR İÇİN MERKEZ KURMALI

BELEDİYELER HAYVANLAR İÇİN MERKEZ KURMALI

61 görüntüleme, 03 Eylül 2021 Cuma

BELEDİYELER HAYVANLAR İÇİN MERKEZ KURMALI

KARADENİZ BAYRAK GAZETESİ/AHMET BAYRAK/ÖZEL HABER

HAYKONFED Bölge Temsilcisi Kemal Zafer Özdemir, “Acilen nüfusu 25 bin ve üzeri olan ilçe belediyelerimizin kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezlerinin kurması gerekiyor.” dedi.

İnsanların dünyada ne kadar yaşama hakkı varsa hayvanların da aynı şekilde bu hakka sahip olduklarını belirten Özdemir, bazı belediyelerin geceleri köpekleri yaylalara ya da ulaşılması zor yerlere bıraktığını söyledi.

“Kısırlaştırılmalılar”

Özdemir, şunları söyledi; “Acilen nüfusu 25 bin ve üzeri olan ilçe belediyelerimizin kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezlerinin kurması gerekiyor. Çıkan yeni yasamızda bu mecburi. Ordu ve ilçelerinde yapılan resmi istatistiklerde dört ila beş bin arasında tespit edilen köpek var. Bunların kısırlaştırılması yapılmadığı taktirde bir yıl içinde karşımıza yirmi bin gibi bir sayı çıkacağından tedirginlik yaşamaktayız deniliyor. Bu durum hem vatandaşlarımızı hem belediyelerimizi maddi ve manevi ciddi sıkıntılara sokacaktır. Onun içindir ki tüm belediye başkanlarımızın duruma hassasiyetle yaklaşmasını talep ediyorum. Diğer bir konu, bizlerin bu dünyada ne kadar yaşama hakkı varsa, bu canların da o kadar yaşama hakkı olduğunu biliyorsak ona göre davranmak zorundayız. Her mahalleye mama ve su odakları koyup belediye ve gönüllüler iş birliği içerisinde besleme ve bakım yapmak zorundadır. Yasa ve kanun maddesi böyle demektedir. En önemli konulardan bir tanesi; her ne kadar belediyeler biz yapmadık deseler de yaptığımız tespitlerde resim ve videolarla kanıtlanmıştır, bazı belediyeler gece bu köpekleri toplayıp şehir dışında farklı yerlere, köylere, yol kenarlarına, yaylara atmaktadır. Buraya atılan yavrular açlık ve susuzluktan ölmektedirler. Tüm belediyeleri göreve davet ediyorum. Kısırlaştırma ve tedavi bakım evi yapmak isteyen belediyelerimize mimari projeden tutun tüm yapım aşamasında her türlü yardım etmeye hazırız. Başkanlarımızın talebinde her an yanlarında olacağız.”

Toplam 2 sayfa, 1. sayfa gösteriliyor.

12

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!