Karadeniz Bayrak
Son Dakika
24 Ekim 2021 Pazar

Yargı, taş ocağına geçit vermedi

23 Eylül 2021 Perşembe, 20:03

Yargı, taş ocağına geçit vermedi
KARADENİZ BAYRAK/ORDU
Ordu’nun Ulubey İlçesi Eymür Köyünde yapılmak istenen taş ocağına yargı geçit vermedi.
Ulubey Eymür Mahallesi’nde 210 haneyi ‘susuzlukla’, 10 mahalleye yetecek su kaynaklarını da ‘yok olmakla’ tehdit eden ‘Andezit Taş Ocağı ve Konkasör Tesisi’ açmak için başlatılan süreç yargı tarafından durduruldu.
Altınordu Belediyesi, Ulubey ilçesi sınırlarında kalan Eymür Mahallesi’ne ‘Andezit Taş Ocağı ve Konkasör Tesisi’ yapmak için proje hazırladı. Ancak Mahalleli, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) gerekli değil’ kararı verilen ve 63 yıl boyunca çalışacak taş ocağı projesinin yaşam alanlarına zarar vereceği gerekçesiyle taş ocağına karşı imza topladı, hukuk mücadelesi başlattı. Altınordu Belediyesi’nce açılmak istenen taş ocağı ile ilgili verilen ‘ÇED gerekli değil’ kararı, mahkemeye taşındı.
PROJENİN TELAFİSİ GÜÇ YA DA İMKÂNSIZ
Yürütmeyi durdurma kararı çıkaran mahkeme heyetince, taş ocağının telafisi güç ya da imkânsız zararlar verebileceği, belirtildi.
Mahkeme kararında, “Projenin uygulanacağı saha ve coğrafya bir bütün olarak değerlendirildiğinde canlı ve bitki çeşitliliği, tarım, hayvancılık, arıcılık gibi faaliyetler, tatlı su kaynakları projeden olumsuz etkilenecektir. Proje tanıtım dosyası eksik olduğu ve yeterli teknik-bilimsel gereklilikler doğrultusunda hazırlanmadığı, ÇED sürecinin işletilmesi gerektiği ve neticede ortaya çıkan duruma göre iş ve işlemlerin gerçekleştirilmesi gerektiği kanaatine varıldığından dava konusu idari işlemde hukuka uygunluk bulunmadığı sonucuna ulaşılmıştır” denildi.
İTİRAZ YOLU KAPALI
Ayrıca, açıklanan nedenlerle; hukuka aykırılığı açık olan dava konusu işlemin; uygulaması halinde telafisi güç zararlar doğabileceğinden 2577 Sayılı Kanunun 27. Maddesi uyarınca, teminat alınmaksızın yürütmenin durdurulmasına, aynı kanunun 20/A maddesinin ikinci fıkrasının E bendi uyarınca itiraz yolu kapalı olmak üzere karar verildi.
‘MÜCADELEMİZİN SONUCUNU ALDIK’
Mahkeme kararı, aylardır taş ocağına karşı direnen Mahalle sakinlerine de büyük bir huzur verdi. Eymür Mahalle Muhtarı Ferhat Pala, “Çok direndik, yanlış olduğunu beyan ettik, büyük zararlar oluşacağını söyledik, nihayetinde de böyle bir sonuç aldık. Emeği geçen, yanımızda duran, bize yol gösteren, sıkıntımızı dile getiren televizyon kanallarına, Gazeteci Ahmet Bayrak kardeşime yerel gazetelere, Avukat Haluk Türkmen beye, Ordu çevre derneği Ertuğrul bey ve ekibine Mahalle halkıma ve emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Eymür, direndi ve kazandı çok şükür” ifadelerini kullandı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!