Karadeniz Bayrak
Son Dakika
03 Aralık 2021 Cuma

PERŞEMBE SARAYKÖY MAHALLESİ SAKİNLERİ DERTLİ

PERŞEMBE SARAYKÖY MAHALLESİ SAKİNLERİ DERTLİ

15 Ekim 2021 Cuma, 22:15

PERŞEMBE SARAYKÖY MAHALLESİ SAKİNLERİ DERTLİ

KARADENİZ BAYRAK-EYLÜL-2021-ORDU

Ordu Perşembe Sarayköy Mahallesi sakinleri, OSKİ’nin sularını aldığını ve susuz kaldıklarını belirterek, bu soruna çözüm bulunmasını istediler. “Dedelerimizin 1940’larda getirdiği suyu aldılar. Ne hikmetse bizim Sarayköyüne hizmet yok. Ne su var ne de yol” diyerek tepkilerini dile getirdiler.

OSKİ’nin mahalleye su getirmemesine rağmen para almaya devam ettiğini söyleyen mahalle sakinleri, “Büyükşehir Belediyesine çıkacağız başka çaresi yok. Köyümüzün su sorunu hat safhada.” dediler.

“Duvarımız yapılmadı”

Mahalle sakinlerinden Mehmet Aktürk; “Sarayköy başlamış mahallemizin yolundan araçlar zor geçiyordu. Belediyemiz ve muhtarın işbirliği ile bizden yol istediler duvar yapılması şartıyla arazimizden 3 metre yol verdik. Duvar uzun süredir yapılmadı. Belediye biz malzemeyi verelim duvarı siz yaptırın diyor. Duvar yapılmayınca yağmurda arazimiz uçtu. Genişletilen yolun başlangıcı duvarla örülü bizde verdiğimiz yere bir an evvel duvar örülmesini istiyoruz. Devletin gücü burayı yapmaya yeter. Vatandaşın hiç birisinin durumu iyi değil vatandaşın gücü yetmiyor. Göçen yerin üstünde ve al tarafta evler var komşum durmuşla birer dönüm arazi verdik. Biz gönlümüzden yeri verdik onlar sözünü yerine getirmediler. Arazi uçar afet-sel olur diye gece uyku uyuyamıyoruz. Yağmur az yağdığı halde tarla bayağı da uçtu.” dedi.

“Atalarımızın getirdiği suyun parasını bizden alıyorlar”

Necati Aktürk ise; “Bu yol 1970’lerde atalarımız dedelerimiz tarafından açılan yol. Burası mahalle yolu buradan iki aracın yan yana geçme şansı yoktu. Başlamış mahallesinde 80 hane var. Yolumuz genişlesin diye komşular kendi yerlerinden yer vererek yol genişledi. Burası devletin istimlak ettiği bir arazi değil vatandaşlar kendi gönüllerinden tarlasından bahçesinden 3 metreye yakın yol verdi. Bu yol yarılalı 6 ay oldu bizi yapacağız yapacağız diye bekletiyorlar. Perşembe belediye başkanı bizleri de çağırdı mahallemizde toplantı yaptı. Duvarı ben yaptıramam malzemeyi ben vereyim duvarın işçiliğini siz yaptırın diyor. Bizde bütçemi var devletin yaptıramadığı yolu vatandaş nasıl yaptırsın. Burası heyelan yaptı uçtu evde 101 yaşında yatalak annem var her yağmur yağdığında heyelan olur korkusuyla sabaha kadar uyku uyuyamıyoruz. Buralar komple göçtü yağmura birde kepçe göndermişler göçen toprağı temizletmek için buranın toprağını alınca hep uçar gelir. Tek çare duvar bir an evvel bizim duvarımızın yapılması lazım. 20 yıldır Perşembe Belediyesi Ak Parti’de her zaman yapacağız diyorlar başka bir dedikleri yok sadece lafta kalıyor. Perşembe’ye en yakın köy bizim köyümüz 6 km inan ki yolda araba zor gidiyor. Dışarıdan bir yabancı gelse burası nasıl bir mahalle diyor böyle bir şey olmaz insan utanıyor. Cenazemiz düğünümüz olsa şu yolda araba çekmeye yerimiz yok. Büyükşehir belediyesine çıkacağız başka çaresi yok. Köyümüzün su sorunu hat safhada. Suyu atalarımız dedelerimiz getirdi 100 sene önce getirilen su. Kimsenin haberi olmadan su Oski’ye verildi. Atalarımızın getirdiği sulara saat bağlandı. Oski suların gözünü bile bilmez hakkı olmadığı halde 1000 TL’nin üzerinde su faturası geldi. Benim bahçenin başında depo var yolu yok. Su bitiyor Perşembeden tanker gönderiyorlar dört yola kadar geliyor yolla deponun arası 1 km suyu neye gönderiyorsun depoya araba çıkmıyor ki. Millet perişan ettiler. Oski yol yapmadı, suyun gözünü bilmiyor, su getirmedi, depo yapmadı. Bizden parayı almaya devam ediyorlar.1000-1500 TL arası su parası ödeyen var hangi çağda yaşıyoruz. Oski 1940-50’lerde atalarımızın getirdiği suyun parasını bizden alıyor. Devletin getirdiği Oski’nin getirdiği bir su değil bu” dedi.

“Sarayköyü’ne gelince hizmet yok”

Hüseyin Aktürk de; “Bizim tek derdimiz yol ve su başka hiç bir derdimiz yok Allah’a çok şükür. Yıllardır bizim ne yolumuza nede suyumuza sahip çıkılmadı. Yolumuz çok dardı arabalar burada zor geçiyordu. Muhtarımız belediye başkanımızla konuştuk biz yolu genişletelim duvarı yapalım denildi bizde tamam dedik razı olduk. Biladerim 3 metre komşu 3 metre yerinden yol verdi. Şimdide benim ödeneğim yok duvarı yapamam diyor ben malzemeyi vereyim siz duvarı yapın diyor. Her evde bir kişi 2 kişi nüfus var 4 metre yüksekliğinde 100-150 metre uzunluğunda kim yapacak kimin gücü buna yeter. Devletin gücü yetmiyorsa insanın gücü nasıl yeter. Suyumuz yine öyle vatandaşın suyu yok. su ihalesi yapıldı diyorlar kalmış 2022 yılına. Bu saray köyünün suçu ne biz yıllardır devletimizi destekledik Sarayköyü’ne gelince hizmet yok. Sarayköy’ü Perşembe’den başlıyor milletvekilleri bizden belediye başkanları bizden konuşmak için gidiyor derdimizi anlatıyoruz herkes tamam diyor söz veriyor fakat hizmet yok. ANAP döneminde 8 tane milletvekilimiz vardı bizim bize çivi çakmadılar bize. Cami minaresi yaptı halk yaptı. Köprüyü yaptı halk yaptı. Biz para toplayıp yolda hendek açıyoruz. Böyle bir dönem böyle bir devir görmedik. Başka yere gelince hizmet var bize gelince yok. Biz duvarımızın devlet veya belediye tarafından yapılmasını istiyoruz. Vatandaşın burada hiç bir suçu yok biz yolu devlete verdik. Komşumun evi tehlike altında biraderimin evi tehlike altında. Eğer bu işe bir çözüm bulmayacaksa bakalım sonucu ne olacak Allah büyüktür. Bize yolunuzu yapacağız suyunuzu yapacağız tamam devlet yapar bugün yapar yarın yapar fındık vakti geliyor insanlar ellerinde güğüm ile derelerden su taşıyor. Bu bölgeye dışarıdan amele çok geliyor. Suyumuz yeterli değil. Kendi getirdiğimiz sular vardı Oski suyu aldı. Suyumuzu sattılar. Su deposu yoldan uzakta yolunu düzeltin su bittiği zaman depoya su takviyesi yapılsın dedik onu dahi düzeltmediler. Bana diyor ki depoyu yolu olmayan yere neden yaptınız diye depoyu ben mi yaptım devlet yaptı. Devlet yolu olmayan yere depo yapar mı? Su bittiğinde takviye olacağını bilmiyor muydu? Suçlu vatandaş oldu. Burası uçtu kepçe göndermişler dedik ki burayı temizlerseniz tekrar uçar bu evler tehlikeye girer. Sel yollarımızı hep patlattı bozdu. Menfezler doldu açılmadı bizim perşembemizde bize hizmet etmiyorlar. biz söylüyoruz bakacağız halledeceğiz deniliyor bir türlü hizmet alamıyoruz.

“Kimse ilgilenmiyor”

Tandoğan başkanımıza destek verdik inan çok umutluyduk. Bize gelince bizim suçumuz neydi anlamadık gitti. Başlamış mahallesi yaklaşık 100 hane bize gelince bütçe bitti. Bu sene yağmurlu geçti eğer yağmur yağmasaydı felaket su sorunu yaşardık. Sade mahallemizde değil Sarayköyü’nde aynı sorun var. Sorun çözülmesi için büyükşehir belediyesine gideceğiz onlarda çözüm bulmazsa kadastroyu getirip arazilerimizi ölçtürüp kazıklarımızı çakacağız. Araba geçmiyorsa geçmesin yol hep kapansın iptal olsun. Ya da başlamış mahallesini Şenyurt mahallesine katsınlar. Yolun kenarında elektrik direğinin altı uçtu boşaldı. Söyledim hiç kimsenin umurunda değil. Bana diyorlar ki sen git Tedaş’a dilekçe ver. Bu köyün muhtarı var heyeti var. Belediye başkanımız var. Bu köy belediyelik. Bize madem bir çözüm çare bulmayacaktınız bizi belediyeye niye dahil ettiniz. Tedaş direğe sahip çıkmıyor yukarda bir direk var domuz direği yemiş koptu kopacak söylüyorum dinleyen yok. Benim bu işe aklım ermedi. Büyükşehir bize sahip çıkmayacaksa suyumuza hendeğimize yolumuza başımızın üstünde yeri var. Elektriğe sahip çıkmıyorlar, suya sahip çıkmıyorlar ben büyük şehre niye girdim. Girdimde ne oldu bedavadan su parası ödüyorum. Vatandaş su parası ödüyor yaptıkları tahsilat başka bir hizmet yok. ANAP’a destek verdik 8 milletvekilimiz vardı şimdide yıllardır bunlara destek verdik. Oy zamanı toplantıya geldiler her sorun aşılacaktı yirmi yıl bitti. Şimdi Ak Parti dönemi geldi belediye başkanımızı destekliyoruz muhtarımızı destekliyoruz. Büyükşehrimizi destekliyoruz. Ne hikmetse bizim Sarayköy’üne hizmet yok” dedi.

“Oski anca para topluyor”

Yıldız Aktürk, “Belediye yolu genişletelim dedi arkadaşlar da kendi yerlerinden yol vererek yol genişletildi. Belediye şimdide ben duvar yapamam malzeme benden işçiliğini siz verin diyor. Belediye yapamıyorsa vatandaş nasıl yapacak bunu. Su boruları kırıldı toparladık. Önceden üst kısımda yine heyelan olmuştu tarla yarılmıştı. Yukarıya hendek falan vuruldu biraz durdu. Yol sorunumuz var senede bir kaç defa çakıllıyorlar bir yağmur yağınca sel çakılı alıp gidiyor. Bizim köyümüzde 8 yıllık eğitim var çevre köylerin tüm öğrencileri buraya geliyor. Bize her seçim öncesi vaatte bulunuluyor fakat bir çivi çakılmıyor. Yıllardır bunların peşi sıra gittik. Tandoğan’a da güveniyorduk. Yapar bu işlerimizi fakat nedense yapılmıyor hep ileri tarihe atılıyor. Dedelerimizin kazma kürekle getirdiği suyu Oski geldi suyu aldı. Milletten para topluyor. Oski bir depo yapmadı bir su getirmedi suyun gözünü de nerden geldiğini de bilmez. Milletten zoraki resmen para alıyorlar. Böyle bir saçmalık olmaz bunlar yanlış bir şey. Ben elektriğe suya verilen paraya acımıyorum. Hattını döşesin, deposunu yapsın, hizmetini versin alsın. Komşu yol genişlesin diye yerini verdi duvar yapacağız dediler fakat şimdide biz malzemeyi verelim siz yapın diyor. Burada 2 ev risk aldın da evde yaşlılarımız var” şeklinde konuştu.

“Geceleri uyuyamıyoruz”

Şeker Aktürk,”Yolun üstüne duvar yapılması lazım heyelan olur. Eve su vurur diye çok korkuyorum. Yağmurda buralara çok sel oluyor evde korku içindeyiz geceleri uyuyamıyoruz.” diye konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!