Karadeniz Bayrak
Son Dakika
24 Ekim 2021 Pazar

TÜRKİYE’NİN 52. HAVAALANI ORDU – GİRESUN HAVAALANI OLACAK

15 Mart 2015 Pazar, 02:59

TÜRKİYE’NİN 52. HAVAALANI ORDU – GİRESUN HAVAALANI OLACAK AK Parti Genel Sekreteri, Ordu 1. sıra Milletvekili adayı İdris Naim Şahin, ”En geç Ağustos ayı içerisinde ihaleye alan firmaya yer teslimi yapılarak Ordu – Giresun Havaalanı’nın temelini atacağız” dedi. Şahin, beraberinde İl Başkanı Hüseyin Akyol, adaylar Mustafa Hamarat, Fatih Han Ünal, Harun Çakır ve Mustafa Çaya ile birlikte Ordu’da görev yapan yazılı ve görsel basın mensupları ile bir otelin restaurantında sabah kahvaltısında bir araya geldi.
Burada Ordu – Giresun Havaalanı ile ilgili geçmişte ki süreci ve gelinen süreci değerlendiren Şahin, şunları söyledi: ”1998 yılında Demiryolları, Limanlar ve Hama Meydanları (DLH) İnşaatı Genel Müdürlüğü Yatırım Programına alınan ”Ordu – Giresun Havaalanı Mendirek, Deniz Dolgusu, Uçuş Üniteleri, Üstyapı ve Müteferrik İşler İnşaatı” projesinin inşaat işleri 2000/11 sayılı Başbakanlık Genelgesi uyarınca, 2001 yılı Yatırım Programından çıkarılmıştır. Proje Yatırım Programında iken Ordu – Giresun Havaalanı için gerekli olan mendirek inşaatının 433 m2’lik kısmı iki il halkının ve il özel idarelerinin katkılarıyla tamamlanmıştır. Hükümetimizce tekrar gündeme getirilerek 2009 yılı Yatırım Programına dahil edilen projenin Muhtelif Etüt Proje İşleri adı altında alınan Ordu – Giresun Havaalanı Fizibilite Etüdü işi yıl içerisinde yaptırılmış ve görüş alınmak üzere Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Müsteşarlığına gönderilmiştir. DPT Müsteşarlığınca Üst Yapı Tesislerinin detaylı olarak yatırım tutarı içerisinde yer alacak şekilde fizibilitenin revize edilmesi talep edilmiş bunun üzerine hazırlanan Revize Fizibilite Etüdü DPT Müsteşarlığına gönderilmiş ve Havaalanın zemin etütleri yaptırılarak Alt Yapı Kesin Projeleri hazırlanmıştır.”
Proje ile ilgili sürecin oldukça hızla ilerlediğine değinen Şahin, şöyle devam etti:  ”Ulaştırma Bakanlığı DLH İnşaatı Genel Müdürlüğü 2011 Yılı Yatırım Programında DPT Müsteşarlığına 2011 E030130 Proje No’su ve ”Ordu – Giresun Havaalanı Altyapı ve Üstyapı İnşaatı İşleri” adı altında teklif edilen Ordu – Giresun Havaalanı İnşaatı işi programının DPT Müsteşarlığının onayından sonra 13.01.2011 tarihli Resmi Gazete yayımlanmasında ”Projenin Fizibilite Etütleri, Çevre Havaalanlarının Trafiğe Olabilecek Etkileri, talep yetersizliği ve yapım maliyeti boyutlarıyla tekrar gözden geçirilerek revize edilecek ve etüt sonuçlarının Ulaştırma Bakanlığı tarafından uygun bulunması halinde proje başlanabilecektir” dip notu ile yer almış bulunmaktadır.” -”İHALE SÜRECİ DEVAM EDİYOR”- Proje ile ilgili ihale sürecinin devam ettiğini de işaret eden Şahin, ”Bu çerçevede revize değerlendirmesi yapılıp bakan onayı alınan Ordu – Giresun Havaalanı Genel Müdürlüğümüz 2011 Yılı Yatırım Programında 270 milyon TL proje bedeli ile yer almış ve DPT Müsteşarlığının 08.02.2011 tarih ve 529 sayılı yazısı ile 21 milyon TL ek ödenek verilen iş 4734 Sayılı Kamu İhale Kanunun 20. maddesine göre belli istekliler arasında ihale usulü ile ihaleye çıkarılmıştır. 04.03.2011 tarihinde yeterlilik ihalesi yapılmış olup, alınan 12 adet teklif dosyası ile ilgili inceleme tamamlanmış yeterlilik alan 7 firmaya 30 Mayıs 2011 tarihinde fiyatlı tekliflerini vermek üzere davet tebligatı yapılmıştır” dedi. -”EN GEÇ AĞUSTOS AYINDA TEMELİ ATILACAK”-

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!