Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Açılıştan Açılışa Koştu

15 Mart 2015 Pazar, 03:01

Erdoğan, 100 milyon Euro’ya malolan iç hatlar terminali için devletin kasasından kuruş çıkmadığını belirterek, “İş bilenin, kılıç kuşananın” dedi. Vatandaşların, ‘Anayasa’yı unutma’ sözlerine ise, “Anayasamız ile yatıyor, Anayasamız ile kalkıyoruz, unutur muyuz?” diye konuştu.Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel ‘DAP’ uçağıyla saat 17.15’te İstanbul’dan Antalya’ya geldi. Beraberinde Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay ile gelen Başbakan Erdoğan’ı, Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Başkanı Mevlüt çavuşoğlu, Antalya Valisi Alaaddin Yüksel ve protokol karşıladı. Başbakan Erdoğan havalimanındaki törende olağanüstü önlemlerle korundu. Başbakan Erdoğan Antalya’ya gelmeden önce Başbakanlık Koruma Şube Müdürlüğü’ne bağlı bomba arama ekibinde görevli siyah Alman kurdu cinsi Dark isimli köpek, tören alanını didik didik aradı.
 
Özel hareket şubesine bağlı keskin nişancı polisler, tören alanını tepeden gören terminal çatılarına yerleştirildi. Töreni takip etmek isteyen gazeteciler ise Başbakan Erdoğan’ın çıktığı VIP kapısı önünde bekletilmek yerine, direk tören alanına alındı. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin CHP’li Belediye Başkanı Mustafa Akaydın, Başbakan Erdoğan’ın yaptığı açılış törenlerine katılmadı. Dün Kırşehir’deki Tarihi Kentler Birliği toplantısına katılan Akaydın, bugün de dayısının eşi vefat ettiği için çorum’a geçti.
 
İç Hatlar Terminali’nin açılışında konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Antalya’ya modernize edilmiş dünya standartlarında bir terminal ile zorlu sarp, sıra dağları delerek açılan üç tüneli hizmete açacaklarını söyledi. “Bu eserlerimiz hayırlı olsun, bereketler getirsin” diyen Başbakan Erdoğan, Antalya’nın tarihinde görmediği hizmetlerle 7 yıllık icraatları döneminde tanıştığını, turizmde patlamanın kendi dönemlerinde olduğunu, krize rağmen Antalya’nın 10 milyon turiste evsahipliği yapacağını belirtti.
 
Başbakan Erdoğan, “Tümn bu yatırımlar Antalya’ya olan sevgimizdendir” dedi.Başbakan Erdoğan, Antalya İç Hatlar Terminali’nin 25 yıldan beri turizme ve kente hizmet verdiğini, 6 kez tadilattan geçirildiğini ve 11 yılda tamamlandığını vurguladı, 2024 yılına kadar işletmeyi ICF Airport’a verirken, “Bir şart koştuk, burayı alacaksın ve işleteceksin, ama terminal Antalya’nın büyüklüğüne yakışır şekilde” dediğini hatırlattı. 100 milyon Euro’ya yapılan terminalin 11 ay gibi kısa sürede tamamlandığını ve eskisinden 3 kat daha büyük olduğunu belirten Erdoğan şöyle konuştu:
 
“Yepyeni bir terminal kazandırdık, hayırlı olsun. Terminal Ocak’ta bitti ve hizmet vermeye başladı. Eski terminal binası 11 yılda tamamlandı, şimdi 3 kat daha fazla kapasiteli olmasına rağmen, 11 ayda tamamlandı, işte fark bu. İş bilenin, kılıç kuşananın. Olay budur. ve işi ehline vereceksin. Ehline verdiğinizde alacağınız netice bu. Eğer siz Ankara’ya mahkum olur, Ankara’dan çıkmazsanız, fizik olarak çıkmazsanız, kimya olarak çıkmazsanız akibet bu 11 yıl. Eğer çıkarsanız 11 ay işte bu. Bu 11 ayı da 3’e bölmek lazım, yani burası 4 ayda bitti demektir. Bütün bunlar bir hesabın bir gayretin neticesidir. Bu tesise tam 100 milyon Euro yatırım yapıldı. Dikkat edin, hiç kamu kaynağı kullanılmadı. Devletin kasasından bir kuruş eksilmediği gibi, buna kaynakların çeşitlenmesi denir. Kaynak nerede, işte kaynak.”
 
Bu sırada bir vatandaşın, ‘Başbakanım Anayasayı unutma’ sözlerine gülen Erdoğan, “Unuturmuyuz ya. Anayasamız ile yatıyor, Anayasamız ile kalkıyoruz. Hiç unutur muyuz?” diye yanıtladı. Antalya’nın Türkiye’nin dünyaya açılan vitrini ve vizyonu olduğunun altını çizen Başbakan, Antalya- Kemer- Tekirova güzergahındaki yolun ölüm yolu olduğunu hatırlattı. Yola çıkarken 15 bin kilometre duble yol yapacaklarını söylediğinde, “Önce şaşırdılar, nedir bu duble yol diye. Herhalde duble meşrubat anladılar” diyen Başbakan Erdoğan, bakanına hazine arazilerinin olduğu noktalarda iki yerine 3 gidiş, 3 geliş yapılması gerektiğini söylediğini hatırlattı. Erdoğan yollarla ile ilgili konuşmasını şöyle sürdürdü:
 
“Türkiye büyüyor, gelişiyor. Şu an her haneye hamdolusun, araç girer haline geldi. Benim vatandaşım otomobil sahibi oluyor. Şehirler arasındaki yollarda bu sıkıntıları yaşamamak için bu adımları atıyoruz. 79 yıl boyunca 2002 yılına kadar Antalya’ya yapılan bölünmüş yol toplamı 199 kilometre, 7.5 yılda bizim yaptığımız ne biliyor musun? 172 kilometre. Fark bu.”Erdoğan, Antalya- Alanya yolunun kendi dönemlerinde yapıldığını, bizzat kendinin açtığını belirtti. Antalya- Kemer- Tekirova güzergahındaki tünellerin modern teknolojilerle donatıldığını, günde 21 bin 822 aracın geçtiğini, turizm sezonunda bu rakamın 50 bini bulduğunu verilerle açıklayan Başbakan Erdoğan, “Antalya bir turizm şehri, bir tatil beldesi olabilir, ama bizim için Antalya dünyaya açılan kapımız, vizyonumuz. Herkes Antalya’ya tatil beldesi olarak bakabilir, biz Antalya’ya geleceğin şehri olarak bakıyoruz. Sadece deniz, kum, güneş olarak bakmıyoruz. Antalya yeşili, golf alanların, sportif tesisleri ve kongre merkezleri, yayla turizmi ile çok etkin hale geliyor. 4 mevsim çalışan etkinlikler alanı, destinasyon olarak görev ifa edecek, ben çok umutluyum, ben bunu Antalya’da görüyorum. Antalya dediğinizde not bellidir” şeklinde konuştu.”Eğitimden, sağlıktan bahsetmeyeceğim, zaten siz yaşıyorsunuz”

diyen Erdoğan, Ziya Paşa’nın sözünü hatırlattı, “Eşek ölür kalır semeri, insan ölür kalır eseri. Olay bu. Bunları zaten siz biliyorsunuz” diye konuştu.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!