Karadeniz Bayrak
Son Dakika
12 Ağustos 2022 Cuma

MESUDİYE TURİZMİNİ GELİŞTİRECEK PROJE!

MESUDİYE TURİZMİNİ GELİŞTİRECEK PROJE!

23 Haziran 2022 Perşembe, 21:14

MESUDİYE TURİZMİNİ GELİŞTİRECEK PROJE!

Karadeniz Bayrak-Ahmet BAYRAK/MESUDİYE (Ordu), (OBA)

Beykoz Üniversitesi tarafından desteklenen “Kırsal Kalkınmada Turizmin Yeri, Turizm Olgusuna Yerel Halkın ve Yerel Otoritenin Bakışı: Yeşilce Örneği” adlı proje Mesudiye İlçesinde saha çalışmalarıyla devam ediyor.

10 öğretim üyesi çalışmalara başladı

Mesudiye’de turizmin gelişmesine katkı sunması beklenen “Kırsal Kalkınmada Turizmin Yeri, Turizm Olgusuna Yerel Halkın ve Yerel Otoritenin Bakışı: Yeşilce Örneği” adlı proje üzerinde çalışan Beykoz Üniversitesi öğretim elemanları, halkla bire bir görüştü. Proje ekibine Mesudiye Belediye Başkanlığı konaklama desteği sağladı.

Mesudiye Meslek Yüksekokulu’ndan bir öğretim elemanı da projenin araştırma ekibinde yer aldı. Beykoz Üniversitesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Baki Aksu yürütücülüğünde sürdürülen projede farklı disiplinlerden 10 öğretim elemanı yer alıyor.

Halkın turizme bakışı ölçüldü

Proje kapsamında halkın turizm olgusuna bakışı hem nitel hem de nicel araştırma yöntemleriyle ölçümlendi. Nicel araştırmaya 883 kişi katıldı. 20-24 Haziran tarihlerinde 20 civarında kişi ile derinlemesine nitel bir araştırma yürütüldü.

Görüşmeler yapıldı

Yerel otoritenin bakışını almak üzere Ordu valisi Tuncay Sonel, Ordu İl Kültür Müdürü Uğur Toparlak, Mesudiye Kaymakamı Oğuzhan Aksoy, Mesudiye Belediye Başkanı İsa Gül, Başkan Yardımcısı Necmi Demir,  Orman İşletme Müdürü Özgür Ünlü, Tarım ve İlçe Müdürü Davut Uzuner ile görüşme sağlandı.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Hilmi Güler ile de bir görüşme planlandığı kaydedildi.

Turizm potansiyeli değerlendirilecek

Devam eden araştırmada, Mesudiye’de kırsal kalkınma ve turizm ilişkisi bütüncül bir şekilde ele alınacak ve Yeşilce özelinde yaratılacak farkındalık ile kırsal turizm potansiyelinin değerlendirilebilme olasılıkları, halkın hazır bulunuşluluğunun belirlenmeye çalışılacağı belirtildi.

Proje kapsamında bir belgesel çekimi de yer almaktadır. Proje ekibinde; Prof.Dr. Baki Aksu, Prof. Dr. Halit Suavi Ahıpaşaoğlu, Prof. Dr. Bülent Himmetoğlu, Dr. Öğr.Üyesi Tuba Demirci, Dr. Öğr. Üyesi  Nilay Özer, Dr. Öğr. Üyesi Özgür Burçak Gürsoy Yenilmez, Dr. Öğr. Üyesi Emre Ahmet Seçmen, Dr. Haydar Asan,  Öğr. Gör.  Zehra Kaya ve Arş.Gör. Güler Sağlam yer almaktadır.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!