Karadeniz Bayrak
Son Dakika
20 Ekim 2020 Salı

Vali Kenan Çiftçi ve Milletvekili Mustafa Hamarat’tan Fındık işçilerine ziyaret

15 Mart 2015 Pazar, 03:28

Vali Kenan Çiftçi ve Vekil Mustafa Hamarat’tan  Fındık işçilerini Ziyaret
ORDU/KARADENİZ BAYRAK GAZETESİ
Vali Kenan Çiftçi ve Milletvekili  Mustafa Hamarat Uzunisa Fındık İşçileri Geçici Konaklama Alanında İncelemelerde  bulundu.
Vekil  Mustafa Hamarat ve vali Düzgün Fındık işçileriyle sohbet edip dertlerini dinledi,.Oyun oynayan çocuklarla el ele oyun oynayıp çalınan müziklere eşlik ettiler.
Kendiside fındık üreticisi olan vali Çiftçi Fındık işçileriyle fındığın nasıl toplandığı konusunda bilgi alış verişinde bulundu.
Ordu merkeze 7 kilometre uzaklıkta bulunan, mevsimlik işçiler için hazırlanan merkeze bağlı Uzunisa Köyü’ndeki alana kurulan konaklama alanında incelemelerde bulunan  Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ve Ordu Valisi Vali Kenan ÇİFTÇİ ,Vali Yardımcısı Ömer ADAR, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İLO Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması Proje Koordinatörü Doç.Dr Murat GÜLCAN, Başkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Sosyal Hizmet Uzmanı ve Hayata Destek Derneği Üyesi Dr. Bülent İLİK,İş Kur Müdürü , İl Halk Sağlığı Müdür Vekili Dr.Ayşin ERTUĞRUL, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Levent ÖZSOY, Uzunisa Köyü Muhtarı Nurhan ŞENSOY da eşlik etti.

İlk olarak Uzunisa Köyü Kültür ve Sanat Evi’ne uğradı. Burada Milli Eğitim Müdürlüğü ve Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünce desteklenen eğitim faaliyetleri kapsamında eğitim gören okul öncesi öğrencilerini ziyaret eden Vali ÇİFTÇİ, buradaki çocuklara çeşitli oyuncaklar hediye etti.
Vekil ve  Vali Başka eğitim Sınıfı’nda müzik çalışması yapan gençlerle ‘Ordu’nun Dereleri’ ile ‘Urfa’nın Etrafı Dumanlı Dağlar’ adlı türküleri seslendiren gençlere eşlik ettiler.
Uzunisa Köyü Kültür ve Sanat Evi’nin içinde yer alan sağlık merkezinde de incelemede bulundular.
Vali Kenan ÇİFTÇİ, incelemenin ardından yaptığı açıklamada, Uzunisa konaklama alanının çok güzel bir şekilde hazırlandığını söyleyerek, ”Konaklama alanı içinde gezi turları, oyunlar düzenlenirken, çocuklar içinde burası bir eğlence mekânı haline dönüştürüldü” dedi.
Konaklama alanı içerisinde yaşanan su probleminin çözüme kavuşturulduğunu, su kanallarında yaşanan sıkıntının de en kısa sürede giderileceğini belirten Vali Kenan ÇİFTÇİ, çadırlar arasında bulunan su arklarının yapılacağını da ifade etti.
Uzunisa haricinde Efirli, Fatsa ve Ünye’de toplam 3 binden fazla kişinin fındık toplamak için bulunduğunu anlatan Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Sağlıkla ilgili olarak, sağlık ocağındaki doktor kardeşlerimiz hizmet vermeye çalışıyor. Küçük çocuklarla ilgili öğretmen arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Elektrik sorunu şu an itibariyle yok. Yemekleri pişirmek için arkadaşlarımız odun ihtiyacınızı da giderdi. Çöple ilgili ise, çöpleri arkadaşlarımız günlük alıyorlar, hijyen ve sağlıkla ilgili sorun olabilme ihtimali nedeniyle içeriye çöp bidonu bırakılmıyor” diye konuştu.

“Sizler bizim kardeşlerimiz, akrabalarımız, misafirimizsiniz. Bütün ihtiyaçlarınızı elimizden geldiğince en hızlı ve en seri şekilde yapmaya çalışıyoruz. Dile getirilen sıkıntılar aynı gün içinde çözüme kavuşturuluyor” diyen Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Sizler ücretlerinizden, çalışmanızdan alın terinizin karşılığını alacaksınız. Öbür taraftan da fındık tarlası sahipleri de sizden yapmış olduğunuz işçilikten dolayı memnun kalacaklardır. Güzel bir sezon geçirmenizi ümit ediyorum” dedi.

Çiftçi Fındık işçilerine, Ordu’nun güzelliklerini, yeşilini, denizini, Boztepe’sini ve tarihi mekânlarını da gezmeleri tavsiyesinde bulunan Vali Çiftçi Ordumuzun güzel yerlerinden istifade edersiniz, muhabbet edersiniz, mutlu olursunuz” dedi.
Fındık hasadı boyunca bahçelerde çocuk işçi çalıştırılmaması noktasında gereken hassasiyetin gösterildiğine dikkat çeken Vali Kenan ÇİFTÇİ, ”Bu bölgelere işçilerimiz fındık toplamaya geliyor. Bu işçilerimiz buraya aileleriyle birlikte geliyor. Yani çalışan arkadaşlar var, bir de çalışamayan çocuklarımız bulunuyor. Onların aileleri bahçedeyken kendilerinin sosyal gelişimi adına burada düzenlenen etkinliklere katılımlarını sağlayacağız. Böylelikle çocuklarımızın da geleceğe daha iyi hazırlanması yönünde bir çalışma yürütülecek. Devlet olarak elimizden gelen her türlü çaba ve gayreti göstererek, imkânları seferber ediyoruz. Öğretmenlerimiz burada bu çocuklarla yakından ilgileniyor, yine doktorlarımız burada sağlıklarıyla ilgileniyor, temizlik görevlilerimiz bekçilerimiz hepsi burada. Diğer bütün imkânlarla onların zamanlarını dolu dolu geçirmelerini, aynı zamanda da hem Türkçelerinde, hem resimlerinde, hem müziklerinde, eğitim almalarını sağlıyoruz” şeklinde konuştu.
Ordu Milletvekili Mustafa HAMARAT ise yaptığı açıklamada, ”Sayın Valimiz Kenan ÇİFTÇİ ile birlikte fındık işçilerinin geçici konaklama yaptıkları Uzunisa konaklama alanına geldik. Buradaki vatandaşlarımızın durumunu yerinde inceledik. Alanı hep beraber gezdik. Çocuklar için okul tahsis edilmiş. Gezimiz sırasında onlarla türküler de söyledik. Çocuklar için güzel hatıralar olacak” dedi.
Alınan notların kulak ardı edilmeyeceğini belirten Milletvekili Mustafa HAMARAT,”Milletin vekili olarak ben buradayım. Devletin temsilcisi olarak ta Sayın Valimiz ve Vali Yardımcımız burada. Burada kendinizi evinizde gibi hissedin” şeklinde konuştu.
Fındık işçilerinin geçici konaklama yaptıkları Uzunisa konaklama alanında 700’e yakın kişi bulunurken, bunun 120’sini ise çocuklar oluşturuyor. Mevsimlik Tarımda Çocuk İşçiliğinin Sonlandırılması Projesi kapsamında ise 13 öğretmen ve 7 uzman olmak üzere toplam 20 kişi, 200 çocuk ve bahçe sahibine duyarlık eğitimi verdi.
Fındık işçileri kendileri için tahsis edilen Uzunisa kamp alanında sağlanan imkanlardan çok memnun kaldıklarını dile getirerek, Vali Kenan ÇİFTÇİ’ye teşekkür ettiler.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!