Karadeniz Bayrak
Son Dakika
20 Ekim 2020 Salı

Vali Orhan Düzgün ,AB Proje İmza Törenine Katıldı

15 Mart 2015 Pazar, 03:41

Vali DÜZGÜN, AB Proje İmza Törenine Katıldı

Perşembe, 23 Haziran 2011

İçişleri Bakanlığı ile Avrupa Birliği Genel Sekreterliği arasında ‘İllerimiz AB’ye hazırlanıyor Projesi’ protokol imza töreni, Ankara Gölbaşı’ndaki Vali Galip Demirel Vilayetler Evi’nde gerçekleştirildi.
 
Törene,  Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ, İçişleri Bakanı Osman GÜNEŞ, AB Genel Sekreter Vekili Büyükelçi Haluk ILICAK, İçişleri Bakanlığı Müsteşar Vekili Hasan CANPOLAT  hibe almaya hak kazanan 25 ilin Valileri, Vali Yardımcıları ve Proje Ofisi yetkilileri katıldı.
 
Törende konuşan İçişleri Bakanı Osman GÜNEŞ, AB sürecinde yaşanan geçici tıkanmalarla küçük sorunların süreci yavaşlatmasına ve şevklerini kırmasına izin verilmemesini istedi.
 
Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde son yıllarda çok önemli adımlar atıp, hatırı sayılır mesafe katettiğini belirten İçişleri Bakanı Osman GÜNEŞ, AB Bakanlığı’nın kurulmasının da çok önemli olduğunu kaydetti. Gerçekleştirdikleri kapsamlı siyasi reformlar ve yasal değişikliklerle Türkiye’nin daha şeffaf, demokratik ve saygın bir ülke konumuna geldiğini belirten Güneş, AB ile zorlu bir müzakere sürecinin yaşandığını kaydetti. Katılım müzakerelerinin zorluğuna rağmen sürecin tam üyelikle sonuçlanması yönündeki kararlılıktan hiçbir şeyin eksilmediğini de belirten Bakan Güneş, 35 müzakere faslından 20 faslın İçişleri Bakanlığının sorumluluk alanına girdiğini, bunlardan ikisinin doğrudan bakanlığını ilgilendirdiğini söyledi. Özellikle insan hakları konusunda ciddi ilerlemeler kaydedildiğini de belirten Güneş, “Halkımızın günlük hayatında belli rahatlıkları, kolaylıkları ve özgürlükleri sağlayan düzenlemeler yapılmaya devam etmektedir. Reformlara mevzuat değişiklikleri, öncelikle kendi insanımız için yapılan düzenlemeler ve yenilikler, aynı zamanda ülkemizin AB sürecine olumlu katkılar sağlamaktadır” dedi.
 
Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ ise AB sürecinin bazen yavaşlayıp, bazen de hızlandığını belirtirken, “Ancak önünde sonunda, diğer bütün ülkeler gibi biz de müzakereleri bitiririz” dedi. Bağış, 81 ilin 79’unun projeye başvurmasının, illerin AB’ye verdiği önemi gösterdiğini de belirtirken, Türkiye’nin başvuru tarihe göre bugün çok daha güçlü, müreffeh, demokratik ve şeffaf olduğunu, ancak kat edilmesi gereken yolların bulunduğunu söyledi. Konuşmaların ardından İçişleri Bakanı Osman GÜNEŞ ile Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen BAĞIŞ, ‘İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı’ çerçevesinde iş birliği protokolünü imzaladı.
 
Daha sonra AB Genel Sekreter Vekili Büyükelçi Haluk IILICAK ile projesi kabul edilen 25 ilin valileri iş birliği protokolü imzaladı. İmza töreninden sonra aile fotoğrafı çektirildi.
 
“İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor” projesi protokol imza törenin katılan Vali Orhan DÜZGÜN de görüşlerini dile getirerek, şunları kaydetti: “Avrupa Birliği Genel Sekreterliği (ABGS) ve İçişleri Bakanlığı’nın işbirliği içerisinde sürdürmekte olduğu “Valiliklerin AB Sürecinde Etkinliğinin Artırılması Projesi” kapsamında, valiliklerin AB birimlerinin teknik ve idari kapasitesini artırmak amacıyla AB Genel Sekreterliği tarafından uygulamaya konan “İllerimiz AB’ye Hazırlanıyor Programı” kapsamında 81 il içinde 79 İl Valilik proje teklifi sunmuş ve Valiliğimizin sunmuş olduğu “Avrupa Birliği’ne Uyum Ordusu” adlı proje, projesi kabul edilen 25 il arasında yeralmış ve en fazla mali destek alan iller arasında birinci olmuştur. Bu desteğin sağlanmasında ve projenin hazırlanmasında etkin rol alan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum.”

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!