ODÜ’ de İşçiler Asgari Ücrete Hasret Kaldı

21 Mart 2015 Cumartesi, 21:48

ODÜ’ de İşçiler Asgari Ücrete Hasret Kaldı
KARADENİZ BAYRAK/ORDU
Ordu Üniversitesinde ODÜ’ de İddialara göre yaşananlar içler acısı.Aylık 650 TL ye İşçi Çalıştırılması İnanılır gibi değil !!!
ODÜ Çalışanları Adalet, Vicdan-İnsaf diyorlar. Davranış biçimleriyle sadece insan gibi muamele görmek istiyor.
Ordu Üniversitesinin tüm birimlerinde hizmet alımı yöntemiyle çalışan(ama tüm işe giriş-çıkış-izin-denetimi vs. Üniversite idaresi tarafından yapılan) Büro Destek Personelleri ve Temizlik Personelleri yılbaşından bu yana asgari ücretin altında çalıştırılıyor. ODÜ Yönetimi ise, daha önce olduğu gibi duyarsızlığa devam ediyor.
Ocak ayında 672 TL , Şubat ayında ise 610 TL maaş alan işçiler asgari ücrete hasret kaldıklarını belirttiler. ODÜ İşçileri yılbaşından bu zamana kadar hiç aralık vermeden çalıştıkları halde, Ocak ayında 20 gün Şubat ayında ise 18 gün sigortalı gösterildiler.
ODÜ’ de çalışanlarına verilen maaş ve diğer evraklar ODÜ yönetiminin bilgisi dışında mı yapılıyor?
Üniversitenin dış mekânlarında, binaların iç, kapı-pencere-masa-lavabo –tuvalet-akıllara gelebilecek tüm alanlarında temizlik işlerini yapan personeller baskıcı yönetim karşısında ne yapacaklarını şaşırmış durumdalar.
Bürolarda yardımcı eleman olarak çalışmalarına rağmen kendilerine yapılan ayrımcı tavırlardan ve insanca muamele görememekten dert yanıyorlar. Alınan son derece komik ücret tüm bunların tuzu-biberi olmuş.
Tüm resmi kurumlarda mesailer 08-17 saatleri arasında iken ODÜ’ de bir seneden beri temizlik personelleri 08,00-18,00 arasında çalışıyorlar. Yani günde 1 saat fazla çalışıyorlar ama fazla çalışma karşılığında da 1 kuruş bile ödenmiyor. İşçiler Ocak ayının başından Şubat ayının 11 ine kadar hafta içi ve her hafta ayrı ayrı şirkette çalışmış gösterilmişler.
İşçiler her hafta Pazartesi giriş, Cuma akşamı çıkış verilmiş. İş yasalarında günlük çalışma yedi buçuk saat olması gerekirken bu zamanlarda da bir kuruş fazla mesai parası verilmeden 9 saat (08:00-18:00) çalıştırılmış. İşçilerin çalışma saatlerinin güvenlik kameraları! ve mesai girişi çıkışlarındaki parmak izlerinden kolaylıkla tespit edilebileceği ileri sürüldü.
Temizlik işçileri geçen yıla kadar idari personellerle aynı yemek ücretini öderken, şimdilerde idari personel 2,75 TL ücret öderken işçiler tam 5,5 TL yemek ücreti ödüyorlar. Bu arada üniversitenin ücretsiz servisinden faydalanamıyorlar.
Son zamanlarda kişilerin e-devlet şifreleri alınarak zorla, baskı ile bir sendikaya üye yapılıyor mu?
Son dönemde yapılan işe giriş ve çıkışlarla çalışanların 10 yıllık tazminat hakları ne oldu?
Her şey rektörlük seçimlerine kadar sümen altı mı yapılıyor? Yapılmak istenen seçim sonrasına mı bırakıldı? Seçim sonrası işten çıkarma furyası mı başlayacak? Yoksa reva görülen bu ücret politikasıyla işçiler maddi baskı yapılarak istifa ettirilmek suretiyle işten mi çıkarılmak isteniyor?
Tıp Fakültesinde 1 dakika bile mesai yapmadan, diğer yandan hastane yapımında tüm becerisizliklerini ortaya koyan Rektör ve Yardımcıları 8-15 bin TL ve üzerinde döner sermaye alarak rahat bir hayat sürerken bedenen çalışan işçilere asgari ücreti bile çok mu görüyor?
ODÜ’de çalışan işçiler üst yönetimi Adalet, Vicdan ve İnsafa davet ediyor. Artık kendilerine insan gibi muamele yapılmasını istiyorlar. Kendilerinin de bakımından sorumlu oldukları bir ailelerinin olduğunu bu şartlar altında çalıştırılmanın insani değerlerle ifade edilemeyeceğini savunuyorlar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!