Karadeniz Bayrak
Son Dakika
09 Temmuz 2020 Perşembe

Sağlıkçılar Eylem Yaptı

03 Haziran 2015 Çarşamba, 09:47

Sağlıkçılar Eylem Yaptı

KARADENİZ BAYRAK/01.06.2015

Ordu’da görev yapan sağlık çalışanları, Samsun Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesi’nde görevli Opr. Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto etmek için iş bırakma eylemi yaptı.

Ordu Devlet Hastanesi, Ordu Eğitim Araştırma Hastanesinde başlayan eylemciler yürüyüş halinde Ordu Sağlık İl Müdürlüğü önüne kadar yürüdüler. Ordu Sağlık İl Müdürlüğü önüne toplanan Ordu Tabipler Odası ve Sendika üyeleri, Sağlık çalışanları

Dr. Kamil Furtun’un silahlı saldırı sonucu öldürülmesini protesto ettiler. Sağlık Müdürlüğü önüne üzerinde ‘Yastayız İsyandayız’ yazılı siyah çelenk bıraktılar. Yaşanan saldırı sonucu üzgün olduklarını ifade eden Ordu Tabipler Odası  Başkanı Doç. Dr. Özgür Enginyurt, “Üzgünüz, kızgınız, öfkeliyiz, tepkiliyiz ve isyan ediyoruz. Samsun’da Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Hastanesinde görev yapan Opr. Dr. Kamil Furtun kendini bilmez bir katil tarafından şehit edilmiştir. Bu alçakça yapılan saldırıyı sağlık çalışanları olarak nefretle kınıyoruz. Son zamanlarda sağlıkta yaşanan bu olaylar için çok üzgünüz. Allah bizlere tekrar böyle acılar yaşatmasın. Yetkililerden bir daha böyle bir olayın yaşanmaması için bu duruma son vermelerini istiyoruz. Yaptıklarımızın karşılığını değil, hak etmediğimiz tepki ve şiddetle karşılaşıyoruz” diye konuştu.

Türk Göğüs Cerrahisi Derneği Yönetim Kurulu

Dr. Levent ELBEYLİ saldırıyı kınadı

Saygıdeğer Meslektaşlarım,

Meslektaşımız Dr.Kamil Furtun’un kalleşçe katledilmesi üzerine son 5-6 saat de birçok meslektaşımızın üzüntüsünü ve kızgınlığı ifade eden mesajları yayımlanmış durumdadır. Göğüs cerrahları son yıllarda kendi meslek grubuna dönük saldırı ve öldürme olayları ile büyük üzüntü ve travma yaşamış ve maalesef yaşamaya devam etmektedir. Alanımızın ağır iş yüküne karşın, maalesef maddi manevi göremediği değerin yanına birde hayatına kast edecek tutumlara uğraması eklenmiştir. Türkiye Cumhuriyeti bugün niteliğin, eğitimin ve emeğin kıymetini bilinmediği ve bir değer ifade etmediği bir ülke konumuna gelmiştir. Ne büyük bir talihsizliktir ki bu durum hayatını mesleğine insanlığa ve ülkesine harcamış ve harcamakta olan biz Göğüs Cerrahlarına katliama dönecek bir saldırı furyasına dönmüştür. Profesöründen uzmanına ve asistanına uzanan saldırılar ve hunharca vahşice işlenen cinayetler kanımızı donduracak hal almıştır. Türk Göğüs Cerrahları kızgındır, fazlası ile üzgündür. Toplum duyarsızlaşmıştır, kayıtsızdır. Saman alevi gibi sönen bir tepki ile acılar çabuk unutulmakta bir ifade ile ateş düştüğü yeri yakmaktadır. Hiçbir ideolojinin ve kutsal değerin hoş göremeyeceği bu fütursuzca işlenen cinayetlerin sorumluları bulunamamaktadır. Birkaç katil ve vicdanları  tatmin etmeyen cezalar ile kayıplar unutulmaya terk edilmektedir. Bu kaybımız ile alevlenen acımızın kolay unutulmaması için topluma, sorumluluk taşıyan herkese siyasete, bürokrasiye velhasıl bu ülkenin tamamına çığlığımızı, bir yerde haklı öfkemizi göstermeliyiz.

Bu akşam olay üzerine Sağlık Bakanlığı Müsteşarı ile yaptığım görüşme ile Göğüs Cerrahisi olarak bıçağın kemiğe dayandığını, artık kuvveden fiille bir dönemin başlaması gerektiğini ifade ettim. Sanıyorum TGCD yönetimi olarak Bakanlık müsteşarı ile yakın zamanda bir görüşme gerçekleşecektir. Ayrıca Türk Tabipleri Birliği ile bir görüşme gerçekleştirilerek izlenecek yol için  yönetim kurulu olarak bir değerlendirme yapılacaktır. Ulusal Uzmanlık Derneklerine de bu yönde bir çağrı uygun gözükmektedir.

Kaybedilen can bizdendir. Bugüne kadar özverili, dürüst ve sevilen rahmetli Kamil Furtun’un ölüm haberi toplumun duyarsızlığı ve geldiği nokta açısından da düşündürücüdür. Haber basın ve medyada sonlarda yer almaktadır. Hatta saat 23:00 itibarı ile İnternet de (Hürriyet) ölüm olarak değil de halen ağır yaralı haliyle yer almaktadır. Sıradanlaştırılmış bir anlayış hakimdir. Hekime saldırı kanıksanmıştır ve hatta teşvik görmektedir. Bu ülkenin sağlık otoritesi, akademisi, güvenlik kurumları ve yöneticileri suskundur ve kayıtsızdır.

Siz kıymetli göğüs cerrahları asistanından akademisyenine gelinen bu noktada, hırslarınızdan arınarak gözünüzün önündeki perdeyi kaldırıp el ve gönül birliği ile haklarımızı sabırla ısrarla arayacağımız bir dönemi başlatmalıyız. Herkese ama herkese varlığımızı değerimizi ve gerekliliğimizi göstermeliyiz, haykırmalıyız. Bu mücadele bir dernek yönetiminin ötesinde tümümüzün mücadelesi olmalıdır.

Bu duygularla kaybettiğimiz, görev şehidi olarak kabul ettiğim değerli meslektaşlarıma bir kez daha rahmet diliyor, saygılar sunuyorum.

Saldırıyı alkışlarla protesto eden sağlık çalışanları düzenlen basın açıklamasının ardından dağıldı.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!