Karadeniz Bayrak
Son Dakika
22 Ekim 2020 Perşembe

Bal Üretiminde Lider Ordu

14 Haziran 2015 Pazar, 10:33

Bal Üretiminde Lider Ordu

Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın, Ordu’nun bal üretiminde TÜİK rakamlarına göre ikinci sırada olmasına rağmen gerçek üretimde birinci sırada olduğunu söyledi.

TÜİK rakamlarına göre 2014 yılında en çok bal üretimi Muğla’da gerçekleşirken 2013 yılının lideri Ordu ikinci sıraya düşmüştü. Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın; “ben iddia ediyorum ki Türkiye’nin dörtte bir balını Ordu üretiyor” dedi.

“Balın dörtte birini üretiyoruz”
Aydın yaptığı açıklamada; “Türkiye arıcısının yüzde 40’ı Eylül ayı sonrası arılarını Muğla bölgesine çam balına götürüyor. O ballar orada üretildiği için Muğla kayıtlarına geçmiş oluyor bundan dolayı da Muğla ilk sıraya yerleşti. Türkiye balının dörtte birini yani 100 bin ton balın, 25 bin tonunu Ordulu arıcılar üretiyor. Çünkü bizim arıcımız tam gezginci arıcı. Yılda 4 ya da 5 defa konaklama yapmaktalar. Arıcılarımız büyük bir bölümü Güneydoğu Anadolu Bölgesinde idi ve kovan başına yaklaşık 20 kg bal süzdüler. Şuanda arılarını yüksek yaylalara götürmeye başladılar. Yaylalarda da 35-40 kilo bal elde edecekler ve daha sonra Muğla bölgesine dönüp 20 kilonun üzerinde de burada çamdan bal alacaklar. Bu ne demek oluyor. Gezginci arıcı bir kovandan 70 kilo bal yapmaktadır ama TÜİK rakamlarında bu 18 kilo görünmektedir” diye konuştu.

“Üretimi tespit edeceğiz”
Haziran ve Temmuz ayları içerisinde Tarım İl Müdürü ya da bir yetkili ile yurdun büyük bölümünü gezerek tespit yapmak istediklerini vurgulayan Aydın;” Kars’tan başlayarak Erzincan, Sivas bölgesindeki arıcılarımızı ziyaret ederek kaç kilo bal aldıklarını sorarak TÜİK rakamlarına yansımasını sağlayacağız. Ordu’nun bal üretiminde birinci sırada olduğunu mutlaka 2015 sonunda TÜİK rakamlarında herkes görecek” sözlerini de kullandı.Ordu Hayat

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!