Karadeniz Bayrak
Son Dakika
17 Nisan 2021 Cumartesi

İhale iptal olunca olan vatandaşa oldu !!!

27 Haziran 2015 Cumartesi, 02:27

İhale iptal olunca olan vatandaşa oldu !!!
ORDU/KARADENİZ BAYRAK GAZETESİ/AHMET BAYRAK-27.06.2015-Özel Haber
Sağlıkta Neler Oluyor?
Ordu İli Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği kendi yapmış olduğu görüntüleme ihalesini hiçbir önlem almadan fesih edince. İl ve İlçelerde MR ve Tomografi cihazının azlığı yüzünden vatandaşlar mağdur olmaya başladı.
Erken önlem alınmaz ise MR çektirmek isteyen hastaların en az 6 ay mağdur olabileceği iddia edildi.
İhalenin iptali sonrası Ordu Devlet hastanesi MR hizmeti verilemeyince hastalar MR çektirebilmek için Eğitim ve Araştırma Hastanesine akın ediyor.
Fatsa Ünye’de MR ve Tomografi çekimi yapılmayınca hastalar MR çekimi için Ordu Eğitim ve Araştırma Hastanesine, Tomografi çekimi için Ordu Devlet Hastanesine gidiyor. İhalesi iptal edilen şirket yetkilisi Gazetemize yaptığı özel açıklamada, vatandaşın mağdur edilmesinde kendilerinin ilgisi olmadığını Ordu İl Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliğinin ihaleyi usulsüz iptal etmesinden kaynaklandığını  belirterek, konuyu mahkemeye taşıdıklarını ifade etti.
Seçim öncesi açılan Ünye Devlet Hastanesinde ise sadece Poliklinik
dışında hizmet vermediği, Ordu Eğitim Araştırma Hastanesinin 4 ay önce yenileme çalışmalarına başlanan Acil servisinin ise hala bitirilemediği için hastane acillerinde yoğunluk nedeniyle zor anlar yaşandığı öğrenildi.

İHALESİ İPTAL EDİLEN AKSARAY ÖZEL SAĞLIK HİZ. A.Ş.ORDU KAMU HASTANELERİ BİRLİĞİ GENEL SEKRETERİ DR. MURAT KÜÇÜKOĞLU HAKKINDA AĞIR SUÇLAMALARDA BULUNDU

İhalenin iptali ile ilgil olarak Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliğine çok sayıda uyarı ve ihtar yazısı yazan Aksaray Özel Sağlık Hizmetleri A.Ş. haksız şekilde iptal edilen ihale nedeniyle kuruma tazminat davası açıp görevlileri hakkında Cumhuriyet savcılığına suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Şirketin sekreterliğe yazdığı yazılardan birinde şu ilginç iddialar bulunurken vatandaşların cihaz bozuk diye de kandırıldığı ileri sürülüyor. Kuruma yazılan yazının bir bölüm şöyle:

Bugün gelinen noktada ise idare yetkilerini kötüye kullanarak kamu yararını hiçe saymış, kimin değirmenine su taşıdığı belli olmaksızın tek taraflı olarak ihale feshi yoluna gitmiştir.

Bu yol tercih edilirken kamu yararı gözetilmemiştir. Yukarıda bahsi geçen basın toplantısında övünülerek anlatılan niteliklere sahip bir cihazda 23 TL’ ye yapılabilen tetkikin, çok daha düşük kalitede bir cihazda 35 TL’ye yapılmasının önü idarenin yönlendirmesiyle açılmıştır.

Bunun adına da idarecilik denmiştir. Sözleşmedeki hataların yol açtığı zararlar işletmecinin üzerinden giderilmeye çalışılmıştır. Sözleşmede ki en önemli hatalardan biri Acil Servis hasta tetkiklerinin Şirket tarafından okutulması/raporlanmasıdır. Sözleşmedeki bu madde acil servis hastalarına, hastane radyologlarının bakmamasına neden olmuş, Ordu Devlet Hastanesi Yönetimi kendi radyologlarına icap yaptıramaz hale gelmiştir. Acil Servis hastalarının tetkiklerinin raporlanma sürecini tamamen Şirket üstlenmiştir.

Acil Servis hastaları ile ilgili bu uygulama hizmet verdiğimiz Ordu ili dışında, Türkiye’nin hiçbir hastanesinde uygulanamayacak bir örnektir. İdare kesintisiz ve kaliteli hizmeti çok düşük fiyatla aldığı halde (ve bu durum genel sekreterlik tarafından basın toplantısı ile bir övünç konusu yapılmışken), yeni yönetim döneminde Şirketin personel politikalarına sürekli müdahale edilmiş, faturalar zamanında ödenmemiş ve haksız cezalar uygulanmıştır.

Bu uygulamalar Şirketi zor duruma sevk edilmiş, bu durum hizmet kalitesine de yansımıştır. Bu tablodan yararlanmak isteyen kimi kesimlerin idare ile kontak kurduğuna dair alınan duyumlar ise bizim açımızdan güvenilirliğe gölge düşürmüştür.

Belirtilen ucuz ve kaliteli hizmet süreci haksız cezalar ve ödenmeyen faturalarla engellenirken, İdarenin kimin değirmenine su taşıdığı önemli bir sorudur. İdare hali hazırda, hastaya ihaleyi fes ettiğini söylemekten kaçınmakta, “cihaz bozuk” diyerek hastayı bilgilendirmeyi tercih etmektedir.

MR KORKUSUNA SON

“FAZLA KİLOLU HASTALAR DA MR ÇEKTİREBİLECEK”

Cihaz Ordu Devlet Hastanesine kurulduğunda Milliyet Gazetesi’nin 12 Şubat 2014 tarihli internet sitesinde çıkan haberde  ,Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Öztürk şunları söylemişti, “Hızla gelişen teknolojiye paralel olarak vatandaşlarımıza daha kaliteli bir sağlık hizmeti sunmak için Ordu Devlet Hastanesi MR ünitesini yeniledi” dedi.
Ordu İli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Uzm. Dr. Hasan Öztürk, yaptığı açıklamada, “Yeni alınan MR cihazı Türkiye’de Devlet Hastanelerinde kullanılan ilk mobil masalı MR cihazı olma niteliğinde. Cihaz iç genişlik olarak Türkiye’de kullanılan en üst düzey cihazlar arasında olup Kardiyak, Spektroskopi, Perfüzyon gibi birçok hastanelerde yapılamayan çekimler bu cihaz ile yapılabilmekte ve çok daha kaliteli görüntülemeler sağlamakta. Bakanlığımızın modernizasyon projeleri içerisinde hastanemizdeki mevcut cihazların yenilenmesi adına bir çalışma başlattık. Bu şekilde 3. Basamak sağlık hizmeti veren, eğitim Araştırma-Üniversite Hastaneleri seviyesinde bulunan bu cihaz kurumumuza kazandırılmış olup, vatandaşlarımızın hizmetine sunduk” diye konuşmuştu.

Ordu Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Murat Küçükoğlu’nun iddialar hakkında açıklama yapması bekleniyor.

Haberin devamı İlerleyen günlerde belgeleriyle birlikte sadece Karadeniz Bayrak Gazetesinde

Yorum

  1. YILMAZ TERCAN

    27 Haziran 2015 at 03:56

    Olacağı buydu. Bunlar iyi günlerimiz. SSK hastanesinde kanser tedavisi gören ablam ordaki doktorun gitmesi üzerine ortada kaldı. Aylardır 1 doktor bile getiremediler. Üstüne üstlük acili de kaç aydır kapalı. Ordu böyle yöneticiler görmemiştir. Ağzınıza sağlık Ahmet bayrak, gelişmeleri takip ediyoruz sayenizde.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!