Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

ORDU ÇEVRE YOLU TRAFİĞE NEŞTER VURACAK

15 Ekim 2015 Perşembe, 00:49

ORDU ÇEVRE YOLUNA KAVUŞUYOR

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Ordu Çevre Yolu için bakanlık tarafından yüzde 20 ödenek artışı sağlandığını belirterek, çevre yolunun 2016 yılında hizmete açılacağını söyledi. Başkan Yılmaz, “Çevre Yolu ile birlikte Ordu’nun trafik sorununa neşter vurulacak. Havalimanının dört katı maliyetinde olan çevre yolu ile Altınordu’nun şehir trafiği nefes alacak” dedi.

2016 YILINDA HİZMETE AÇILMASI BEKLENİYOR

Ankara’da Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü ile görüşen Başkan Yılmaz, Altınordu ilçesinin transit geçişteki trafik yoğunluğunu kaldırmadığını belirterek, Ordu Çevre Yolu’nun artık acil bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Ulaştırma Bakanlığı ve Karayolları Genel Müdürlüğü, Başkan Yılmaz’ın talebine olumlu karşılık verip, çalışmaların hızlandırılarak, 2016 yılında birinci etap kısmın hizmete açılacağını müjdeledi.

 ORDU ÇEVRE YOLU TRAFİĞE NEŞTER VURACAK

Çevre Yolu’nun Ordu için çok büyük bir önem taşıdığını belirten Başkan Yılmaz, “Altınordu’da bu yıl, Karadeniz Sahil Yolu’ndan bir günde geçen araç sayısı tam 60 bin. Bu rakam geçtiğimiz yıllarda ise 20 bindi. Üç katı bir artış var. Artık trafik bu yükü kaldırmıyor. Ulaştırma Bakanımıza bu konuyu ilettik ve Ordu Çevre Yolu’nun bir an önce hizmete açılması gerektiğini belirttik. Bakanımız da, yüzde 20 ödenek artışıyla birlikte, Çevre Yolu’nun 2016 yılında Melet Irmağı’na kadar olan kısmın hizmete açılacağını müjdelediler. Ben bir kez daha Hükümetimize teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

HAVALİMANI’NIN YAKLAŞIK DÖRT KATI MALİYETİNDE

Başkan Yılmaz, “Şehir trafiği çevre yolu açılmadığı müddetçe ne kadar tedbir alırsanız alın çözüme kavuşmayacaktır. Çevre yolunu, Başbakan Yardımcımız başta olmak üzere hükümetimizin desteği ile 2016’da Melet Irmağı kenarından açma planımız var. Şu ana kadar 600 milyon lira para harcandı. Kıyaslama yaparsak havalimanı 300 milyon liraya mal olurken, çevre yolu ise 1 milyar liraya mal olacak. Havalimanının yaklaşık dört katı olan bir çevre yoluna kavuşacağız inşallah. Çevre yolu ile birlikte trafikte yaşanan sorunu da çözmüş olacağız” dedi.

 23 KM’LİK YOLUN 9 KM’Sİ TÜNEL

Akçaova Irmağı’ndan ayrılarak Boztepe’nin altından tünelle geçecek olan Ordu Çevre Yolu, Civil Irmağı’nı ve Sivas Yolu’nu viyadükle geçip, Ordu Üniversitesi’nin arka tarafından devam edip, Turnasuyu mevkiinde mevcut yolla birleşecek. 23 kilometre uzunluğundaki Ordu Çevre Yolu’nun projesi kapsamındaki altı tünelin uzunluğunun çift şerit toplamı ise 19 km. Projede 4 viyadük, 4 adet köprü, 12 adet alt geçit ve 6 adet kavşak bulunuyor.

YILLIK 26.5 MİLYON LİRA TASARRUF SAĞLANACAK

Ordu şehir içinden geçen 20.1 kilometre uzunluğundaki 2×2 genişliğindeki mevcut yoldaki transit yoldaki mevcut trafiğin daha rahat akışına imkan verecek şekilde hazırlanan proje kapsamında, 19,1 kilometre uzunluğunda platform genişliği 26 metre olan 2×2 bölünmüş çevre yolu yapılması halinde seyahat süresinde 583 bin saat, akaryakıt tüketiminde 2,6 milyon litre, vergiler dâhil toplam yıllık tasarruf tutarının 26,5 milyon lira olacağı tahmin ediliyor.

Yorum

  1. Yusuf Kaşıkcı

    13 Ekim 2015 at 14:57

    Bu şehrin ikinci
    ve üçüncü bir bulvar yola ihtiyacı var(mesele)soya fabrikasının yanından meletin üzerine bir köprü ile cumhuriyet mahallesi Mimar sinan bulvarına bu az masraflı yol ikincisi Öceliden başlayıp ikinci sanayinin arkasından melete bir köprü kurarak sağranın arkasından turnasuyuna kadar şimdiden pilanlaması yapılması gerekir yoksa bu şehir birkaç yıl sonra hareket edilmez hale gelir bana sorarsanız buzamana kadar beyni iyi calışan calışkan ileriyi gören bir belediye başkanı gelmedi saygılarımla

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!