Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Muharrem Ayı Orucu

16 Ekim 2015 Cuma, 07:48

Muharrem Ayı Orucu

Ordu Alevi Kültür Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özenç Muharrem ayının başlaması dolayısıyla gazetemize açıklamalarda bulundu. Özenç , Muharrem Ayı ve Yası Matem Orucu’nun iyi değerlendirilmesi gerektiğini söyledi.
Özenç; Muharrem Hicri Takvimin ilk ayıdır. 1 Muharrem günü Hicri yılbaşıdır. Hicri takvim Hicreti esas alır. Hicret Miladi Takvime göre, 622 senesinde puta tapanların Hz. Muhammed ve çevresindeki Müslümanlara, Mekke’de yaşama hakkı tanımaması üzerine Medine’ye göç etmelerini başlangıç kabul eden ve Ay’ın Dünya çevresinde dolanmasını esas alan bir takvim sistemidir. Ülkemizde kullanılan Miladi takvim ise Hz. İsa’nın doğumunu milat kabul eder.
Muharrem orucu da bu ayın ilk gününden başlar. Muharrem orucunun tarihi Adem peygambere kadar gider. Hz. Muhammed de Muharrem orucu tutmuştur.
Muharrem orucu, İnsanın tüm dünyevi hazlardan uzaklaşarak kendi iç benliğine yönelmesi, yanlışlarını-doğrularını, eksilerini-artılarını hesaplaması ve bütün bunların sonucunda daha iyiye, doğruya, güzele yönelmesine davettir. Nefsini terbiyeye, Hacı Bektaş Veli’ nin de buyurduğu gibi nefsini bilmeye vesiledir oruç. Muharrem orucu biz Aleviler için Adem Peygamberden başlayarak bütün peygamberlerin yerine getirdikleri bir ibadettir. Bunun yanı sıra başta Hz. Hüseyin olmak üzere On İki İmamların şahadetlerinden dolayı aynı zamanda bir yastır. Bundan dolayıdır ki Muharrem orucunun diğer bir adı da Yass-ı matemdir.
Anadolu Alevi Bektaşileri Muharrem orucu süresince genel olarak geceleri sahura kalkmazlar, niyet edildikten sonra gün başlangıcından gün bitimine kadar hiç bir şey yenilip içilmez. Muharrem orucunun tutulmayan günleri için kaza orucu tutulması söz konusu değildir.
Oruç süresince (12 gün boyunca) düğün, nişan, sünnet ve benzer törenler yapılmaz.  Kurban kesilmez et yenilmez. Başta Hz. Hüseyin olmak üzere tüm Kerbela şehitlerinin çektikleri susuzluğu hissetmek için su içilmez bu ihtiyaç diğer sulu yiyecekler vb. içeceklerden karşılanır.
Oruç açıldıktan sonra yine aşırıya kaçılmaz. Mütevazi sofralarda mütevazi yiyecekler tüketilir. Muharrem ayının maneviyatına uygun olmayan hal ve hareketlerden uzak durulur.
Alevi Bektaşiler Muharrem ayında tuttukları yası matem orucu ile başta Hz. Hüseyin manevi şahsiyetine olmak üzere tüm Kerbela Şehitlerine ve on iki imamlara olan saygılarını ve bağlılıklarını tazelemektedirler dedi. KARADENİZBAYRAK/AHMET BAYRAK-ÖZEL HABER/ORDU

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!