Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

GÖLKÖY’DE ÜST SOLUNUM SALGINI

25 Aralık 2015 Cuma, 00:04

GÖLKÖY’DE ÜST SOLUNUM SALGINI

Gölköy Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Hilal Sinan, ilçede soba ile ısınılmasından dolayı genellikle çocuk yaş gruplarında üst solunum enfeksiyonu görüldüğünü açıkladı.

Kış şartlarının ağırlaşmasıyla, salgın hastalıklarda kendini hissettirmeye başladı. Salgın hastalıklarının başında gelen grip, ısınma koşullarına göre de hastalığı tetikliyor. Gölköy Toplum Sağlığı Merkezi Sorumlu Hekimi Dr. Hilal Sinan, ilçede soba kullanımından dolayı üst solunum enfeksiyonu hastalıklarına çok sayıda rastladıklarını ifade etti. Hilal Sinan yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Buranın hava şartlarından dolayı grip salgını yaşanıyor. İlçenin en büyük sıkıntısı ise çoğu evde kalorifer siteminin olmamasıdır. Soba ile ısınıldığı için genellikle çocuk yaş grubunda üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıkları çok fazla sayıda görülüyor.”

Bol bol su için

Grip hastalığından kurtulmak için önerilerde de bulunan Sinan, “Grip salgınları genel olarak viral kaynaklıdır. Bunlar antibiyotikle giderilebilecek sorunlar değildir. Gripten kurtulmak için bol su içme, meyve-sebze tüketimi ve yatak istirahatı ile çözülebilecek problemlerdir. C vitamini kaynaklı meyve ve sebzeler tüketilmelidir.” diye konuştu.

Salgından korunma yolları

Grip salgınından kurtulmanın yollarını da anlatan Sinan, “Kişinin, çevresindekilerle ortak eşya kullanımından ve yakın temastan kaçınması önerilmelidir.” dedi. AHMET BAYRAK-ÖZEL HABER

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!