70 yıllık gelenek sürüyor

27 Aralık 2015 Pazar, 00:24

70 yıllık gelenek sürüyor

  • Ordu’nun özellikle köfteci lokantası olarak öne çıkan Sebo Usta, turşularıyla da ünlendi.

Ulubey ilçesine bağlı Refahiye Mahallesi’nde 9 Dolambaç Mevki’inde deden kalma mesleğini sürdüren Sebahattin Elmas, vatandaşlara 70 yıldır kesintisiz hizmet veriyor. Köftesiyle öne çıkan Sebahattin Elmas, bu yıl turşularıyla da meşhur oldu. Dededen ve babadan kalma olan dükkanın 4’üncü kuşağı olduğunu ifade eden Elmas, “Bu mesleğimiz bize atalarımızdan miras kaldı. Memiş Ağa, Ahmet Ağa, ondan Recep Elmas yani babama ve babamdan da bana kaldı. 70 yıldır biz burada hizmet vermekteyiz. 1940’lardan beri süre gelen zamanda bizim turşularımızın lezzeti 2015 yılında ünlendi ve meşhur olmuştur. Biz yaşadığımız müddetçe de bu mesleği sürdüreceğiz ve gelecek nesilde buna devam edecek.” dedi.

Katkı maddesi yok

Turşularında katkı maddesi olmadığını açıklayan Elmas şöyle konuştu: “Bu turşumuzun güzel olmasının nedeni buranın suyu ve havasıdır. İnsanlar nasıl kuruyorlarsa bizde o şekilde kuruyoruz. Bu turşuyu evde yaptığımızda dair aynı kaliteyi alamıyoruz. Bu yüzden kimse turşularda faklı maddeler vardır diye düşünmesin.”

Yol onlara da sorun

Yol sorunu nedeniyle işlerinin düştüğünü ifade eden Sebahattin Elmas, “Bizim burası mevsimlik olduğundan dolayı ister istemez satışlarımız kış aylarında düşüyor. Gurbetçiler gidiyor ve düşüyor. Kış aylarında işlerimizin düşmesinin sebebi de yoğun kar yağışından dolayı yaşanan ulaşım engelleri. İnsanlar buraya gelmekte zorluk çekiyorlar. Yol yapım çalışması tamamlandığında işlerimiz daha da düzelecektir. Bu yol tamamlandığında güzergah üzerindeki mekanların hepsine rant getirecektir. Yollar güzel olduktan sonra insanlar Çambaşı’na değil de buraya geleceklerdir.” diye konuştu. ŞENOL KORKMAZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!