Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

YARGITAY’DAN “ZORUNLU AŞIYA DUR” KARARI

28 Aralık 2015 Pazartesi, 21:13

YARGITAY’DAN “ZORUNLU AŞIYA DUR”KARARI

Anayasa mahkemesinden sonra Yargıtay’dan da zorla aşağıya dur kararı

AHMET BAYRAK/ORDU -Özel Haber-28.12.2015/21:00

Ordu’da Sınıf öğretmeni eşiyle ikiz bebekleri olan cumhuriyet savcısı Hüseyin Ayyayla (42), öğretmen eşi Reyhan Ayyayla (30) çiftinin aşının sağlığa zararlı birçok yan etkileri nedeniyle bebeklerine aşı yaptırmayınca Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü çocuklar için sağlık tedbiri uygulanması istemiyle Ordu Aile Mahkemesi’ne başvurdu. Ailenin savunmasını dikkate alan mahkeme, sağlık tedbiri istemini reddetmişti.

Anayasa Mahkemesinin ihlal kararından sonra Yargıtay da Ordu Aile Mahkemesi’nin vermiş olduğu kararı ONAYARAK zorla aşıya dur dedi.

ORDU Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün, Savcı ve Öğretmen eşinin ikizleri hakkında talep etmiş olduğu Sağlık Tedbiri talebi, Ordu Aile Mahkemesi tarafından reddedilerek çiftler lehlerine verilen karar yine Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü tarafından temyiz edilmişti.

Yargıtay 2. Hukuk Dairesi 07/12/2015 tarih ve 2015/16500 esas, 2015/23449 karar sayılı ilamı ile Ordu Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü’nün tüm temyiz taleplerini reddedilerek savcının temyiz talebine karşı yazmış olduğü 14 sayfalık, kararın onanmasına ilişkin tıbbi ve hukuki gerekçelerini ve Anayasa Mahkemesi’nin 11/11/2015 tarihli ihlal kararını dikkate alarak bu kararı ONADI.

Haklı tıbbi ve hukuki gerekçelere dayanarak aşı yaptırılmayan ikizler, bu âna kadar olduğu gibi bundan sonra da ömürleri boyunca bu yargı kararı gereğince daha sonra yasal düzenleme yapılarak aşılar zorunlu hale getirilse bile kazanılmış hak nedeniyle aşısız/doğal sağlıklı bir şekilde yaşamaya devam edecekler…

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!