Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Gürgentepe ceviz üretecek

30 Aralık 2015 Çarşamba, 00:18

Gürgentepe ceviz üretecek

  • Gürgentepe Ziraat Odası Başkanı Akın Çalış, fındığa ek gelir getirici ürün olarak ilçede ceviz üretiminin yaygınlaştırılmasının planlandığını açıkladı.

Fındık, kivi, bal ve çilek gibi ürünlerle Türkiye’de adından söz ettiren Ordu’da yeni hedef ceviz üretimi. Gürgentepe Ziraat Odası Başkanı Akın Çalış, ilçede fındığa ek gelir getirici ürün olarak ceviz üretiminin yaygınlaştırılacağını açıkladı. Ortalama olarak ilçede yaklaşık 10 ton ceviz üretimi yapıldığını ifade eden Çalış, ceviz üretiminin teşvik edilmesi ile ilgili boş arazilerde ceviz bahçelerinin oluşturulacağını söyledi.

10 ton ceviz üretimi yapılıyor

Akın Çalış yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Bölgemizin vazgeçilmez ürünü fındıktır. Ancak bazı seneler yaşanan olumsuz doğa olayları ve geneli itibarı ile çiftçi başına düşen birim fındık alanının düşük olması üreticilerimizi fındığa ek gelir getirici ürünlere yöneltmektedir. Bu ürünlerden biri de cevizdir. Ceviz, dikimden sonra yaklaşık 6. senesinde ilk ürünü verir. Ekonomik manadaki verime ise 15. seneden sonra ulaşır. Gürgentepe ilçemiz ceviz yetiştiriciliği bakımından uygun bir iklim ve toprak yapısına sahip olup hali hazırda yaklaşık olarak 10 ton ceviz üretimi yapılmaktadır.” dedi.

Ceviz üretimi teşvik edilecek

Ceviz yetiştiriciliğinde teşvik projesi hazırladıklarını da kaydeden Başkan Çalış, “İlçemizde boş arazilere ceviz bahçesi oluşturarak, halkımızı bu şekilde ceviz yetiştiriciliğine teşvik edeceğiz. Halkımıza fındığın yanında ek gelir getirici bir ürün daha kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

Ceviz yetiştiriciliğinde Pazar sıkıntısının yaşanmadığını da sözlerine ekleyen Çalış, ilçedeki vatandaşların ceviz üretimine başlaması gerektiğini vurguladı. ŞENOL KORKMAZ-ÖZEL HABER

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!