Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Yetenekler sergilendi

30 Aralık 2015 Çarşamba, 01:29

Yetenekler sergilendi

  • Halil Öziş Taekwondo Akademi’de yapılan Kuşak Sınavı sonrasında açıklamalarda bulunan Taekwondo Teknik Direktörü Halil Öziş, “Kuşak sınavlarımız Taekwondo da sporcuların yeteneklerini görmeden çok ciddi bir aşamadır” dedi.

Halil Öziş Taekwondo Akademi kuşak sınavı kulüp tesislerinde 30 sporcunun katılımı ile gerçekleştirildi. Türkiye Taekwondo Federasyonu 2015 faaliyet programı çerçevesinde gerçekleştirilen kuşak sınavına 16 beyaz kuşak, 2 sarı kuşak, 7 yeşil kuşak, 5 mavi kuşak Taekwondocu katıldı. Sınav sonun da sporculara terfi ettikleri kuşakları, diplomaları ve madalyaları verildi.

Kuşakları bağladılar

Kuşak terfi sınavı hakkında bilgiler veren Taekwondo Teknik Direktörü Halil Öziş, “Kuşak sınavlarımız Taekwondo da sporcuların yeteneklerini görmeden çok ciddi bir aşamadır. Sporcular bu temel eğitim sistemi ile kendini bulurlar, öz güvenleri yerleşir, karakterleri şekillenir. Taekwondo gibi zor ve mücadele gerektiren spor branşlarında önemli eğitim aşamasıdır. Bu aşamalardan sporcuların şuan yaptığımız gibi kuşak sınavlarını girerek tek tek terfilerini gerçekleştirmek zorundadır. Bu sınavlarda başarılı olan sporcular bir üst kuşağa terfi ederek Türkiye Taekwondo Federasyonu faaliyet programında yer alan faaliyetlere katılabilmeleri için kuşak barajlarını aşmaları gerekmektedir. Kuşaklar Beyaz, Sarı, Yeşil, Mavi, Kırmızı, Kırmızı-Siyah ve Siyah kuşakları başarı ile terfi etmek zorundadırlar. Sporcular GIP kuşaklardan sonra DAN ustalık derecelerini de tek tek geçmelidir. Zamanla uzmanlaşan Taekwondocular yeteneklerine göre Taekwondo’nun çeşitli disiplinlerinde başarılı olacaklardır. Bu disiplinler başta müsabaka (kyorogi), poomsea (teknik yarışma), Kırış (kyokpa) gibidir. Özellikle müsabaka bölümü için kuşaklar şarttır. Minikler de resmi maçalara girmek için en az mavi-kırmızı kuşak, yıldızlarda en az kırmızı-siyah kuşak, gençler de, ümitler ve büyüklerde kırmızı-siyah kuşak olmak gerekir. Sporcular periyodik olarak her dört ayda bir sınava tabi tutulurlar. Bu aşamalarla gelişmelerini sürdürürler” dedi. ŞENOL KORKMAZ

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!