Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Ekim 2020 Çarşamba

ARICILIKTA ÇİN’LE YARIŞTAYIZ

16 Ocak 2016 Cumartesi, 01:02

ARICILIKTA ÇİN’LE YARIŞTAYIZ

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz, Türkiye’nin dünya bal üretiminde Çin’den sonra 2. sırada yer aldığını belirterek, “Hedefimiz dünya birincisi olmaktır” dedi.

15.01.16, CumaARICILIKTA ÇİN'LE YARIŞTAYIZ

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı(DOKAP) ve Ordu İli Arı Yetiştiricileri Birliği tarafından organize edilen “Arıcılık Paneli”, Ordu’da yapıldı. Panelde, Prof. Dr. Sevgi Kolaylı tarafından “Arı Ürünleri ve Apiterapi”, Şaban Akpınar tarafından “Balda Kalıntı”, Ali Korkmaz tarafından da “Arı ve Ana Arı Yetiştiriciliği” konularında sunumlarda bulunuldu.

Toplantıda açıklamalarda bulunan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kemal Yılmaz da programda yaptığı konuşmada, “Buradan bir hedef çizmek istiyorum. Bugün bal üretimi dendiğinde, bal dendiğinde Ordu akla geliyorsa, bundan sonra kaliteli bal dendiğinde, polen, propolis dendiğinde, arısütü dendiğinde, Ordu’nun akla gelmesini temin etmek durumundayız. Bu konuda arıcılarımıza çok ciddi sorumluluklar düşüyor.” dedi.

Gelecek 10 yılın projeleri hazır

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Bahri Yılmaz da programda bir konuşma yaparak, “Bizler Türkiye arıcılarıyız, ayrıca kendim, Türkiye Arı  Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanıyım. Türkiye arıcılık sektöründe Çin’den sonra gelen 2. büyük ülkedir. Türkiye’nin bugün bu noktaya gelmesinde büyük katkısı olan bakanlıklarımıza çok teşekkür ediyorum. Dünya arıcılığında Türkiye’yi 2. sıraya taşıyan Ordulu arıcılara teşekkür ediyorum. Çünkü Ordu ilimiz, Türkiye arıcılık sektörünün lokomotifi olmuştur. Sektör olarak zor bir dönem atlattık. Türkiye’de arıcılıkta stratejik olarak 2004 ile 2007 yılları arasında kırsal kalkınma planının hazırlanışında bulundum. Bugün burada uygulanan telgale fm projeleri bu çalışmanın sonucudur. Önceden planlayamazsanız, sonradan uygulayamazsınız. Bizler önümüzdeki dönemde başkan olsak da olmasak da, önümüzdeki 10 yılın projelerini hazırlamış bulunmaktayız. Birçok konuda, Tarım Bakanlığımızla, Orman Bakanlığımızla, Kalkınma Bakanlığımızla ve Kültür Bakanlığımızla birlikte çalışıyoruz. Bunda sonrası için, arıcılık sektörünü nasıl ileriye taşıyabiliriz noktasında birlikte çalışalım istiyoruz. 80 ilde örgütlenmiş, 58.000 üyesi olan, 6.8 milyon arı kovanı ve 103.000 ton bal üretimi ile dünyanın 2. Sırada yer alan ülkesiyiz. Türkiye arıcıları olarak ileriye yönelik hedefimiz, bu sektörde dünyada bir numara olmak. Biz üreticiler olarak 2009 yılında Tarım Bakanlığımız ile ortak bir karara vardık ve dedik ki biz dünya arıcılık kongresini ülkemize getirip burada yapacağız. 2017 yılın da İstanbul’da yapılacak olan kongreye 150 ülkeden gelen arıcı ve bilim adamlarına, Türkiye arıcıları olarak bu işi nasıl yaptığımızı tanıtacağız. Kuruluş olarak bizler, sektörde yaşanan sahtecilikleri de ayrıcıca tespit edip ilgili mercilere bildiriyoruz. Arı sütü üretimi konusunda yaşanan sahtecilik olaylarının bir daha tekrarlanmaması için Tarım Bakanlığımıza başvuruda bulunduk ve kendileri de bizlere, üniversitelerin bu alanda çalışma yürüten bölüm laboratuarlarında incelenmesi önerisinde bulundular” diye konuştu.

Torku Konya ile görüşmeler var

Ordu İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın ise programda yaptığı konuşmada, “Merkez birliği olarak bizim Torku Konya şirketi ile bir çalışmamız var. İnşallah bu yıl içerisinde siz değerli üyelerimizin üretmiş olduğu balları Torku Konya’ya vereceğiz.” şeklinde konuştu.

Grand TESK Hotel’de gerçekleştirilen “Arıcılık Paneli”ne, Vali İrfan Balkanlıoğlu, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, Doğu Karadeniz Kalkınma İdaresi Başkanlığı(DOKAP) Ekrem Yüce, Altınordu Ziraat Odası Başkanı Uğur Cörüt, bazı daire müdürleri ile çok sayıda bölge arıcısı katıldı. ORDU OLAY

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!