Karadeniz Bayrak
Son Dakika
21 Ekim 2020 Çarşamba

DOKAP DA ARICILIĞI DESTEKLEYECEK

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, “Bölgeye özgü yeni arıcılık desteklerinin verilmesini amaçlayan bir destek programının uygulamaya konulması ve arıcılık eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.” dedi.

18 Ocak 2016 Pazartesi, 04:28

 DOKAP DA ARICILIĞI  DESTEKLEYECEK

DOKAP Başkanı Ekrem Yüce, “Bölgeye özgü yeni arıcılık desteklerinin verilmesini amaçlayan bir destek programının uygulamaya konulması ve arıcılık eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır.” dedi.

ARICILIĞI DOKAP DA DESTEKLEYECEK

Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi (DOKAP) Başkanı Ekrem Yüce, arıcılık sektörünün gelişmesi için ellerini taşın altına koyacaklarını açıkladı. Yüce, yaptığı açıklamada; “Bölge arıcılığının geliştirilmesine yönelik eylem çerçevesinde bölge illerde arıcılığın gelişimine katkı sağlayacak, ülke genelinde verilen desteklerin dışında bölgeye özgü yeni desteklerin verilmesini amaçlayan bir destek programının uygulamaya konulması ve arıcılık eğitim çalışmalarının gerçekleştirilmesi kararlaştırılmıştır. Bölge arıcılığına ilişkin söz konusu eylem; arıcılığın bölgemiz için önemi dikkate alınarak, DOKAP eylem planı alınması olmazsa olmazların arasına girmiştir. Eylem planlarında arıcılık doğu Karadeniz’de yoksa bu eylem planı eksiktir diyerek ibarelerimizi her dem kullanmaya çalıştık. Bölgenin özellikle yüksek kısımlarında ve orman köylerinde yaşayanların tarıma elverişli toprakların son derece sınırlı olduğunu göz önüne alırsak zengin bitki örtüsü farklı iklim ve coğrafi özellikleriyle arıcılığa son derece elverişli bir ortama sahip olduğu ve bal üretiminin en iyi şekilde yapılacağını söylemek bir hayal değil. DOKAP bölgesi sahip olduğu arı varlığıyla birlikte; kestane, ıhlamur, akasya, orman gülü gibi bitki çeşitliliğinin bol miktarda bulunduğu orman alanlarıyla birlikte ülkemizin arıcılık sektöründe avantajlı bir duruma sahip olduğunu gözlemlemekteyiz. Artan nüfusun gıda ihtiyacını karşılamak açısından insan sağlığı ve yaşamı açısından ürünler sunan bal arısının üretim gücü daha da önemli hala gelmiştir. Bölgemizdeki potansiyeli harekete geçirmek için 2014 yılında Türkiye kalkma vakfı gibi tecrübeli ve engin bir kuruluşla başlattığımız arı ve arı ürünlerinin yetiştirilmesi kapsamında 8 ilde 1140 kişinin ana arı üretimi arı sütü üretimi polen üretimi ve propolis üretimi eğitimi hedeflenmiş olup gerçekleştirilen 24 eğitim toplantısında 1183 kişinin eğitimleri tamamlanmıştır” dedi. ORDU OLAY

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!