Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2020 Cuma

Balda Ordu Birinci

BALDA ORDU BİRİNCİ

Türkiye’nin Bal Haritası Çıktı: En ‘Bal’lı İller Ordu ,Muğla
Bal üretiminde Ordu ilk sırada yer aldı.İkinci İse Muğla.
TÜİK, 2015 yılında üretilen bal miktarlarını açıkladı. Ordu resmi olarak ilk kez 16 bin 601 ton bal üretimi ile birinci sırada yer aldı. Ordu’yu 15 bin 206 ton ile Muğla takip etti.

06 Şubat 2016 Cumartesi, 03:55

BALDA ORDU BİRİNCİ

Türkiye’nin Bal Haritası Çıktı: En ‘Bal’lı İller Ordu ,Muğla
Bal üretiminde Ordu ilk sırada yer aldı.İkinci İse Muğla.
TÜİK, 2015 yılında üretilen bal miktarlarını açıkladı. Ordu resmi olarak ilk kez 16 bin 601 ton bal üretimi ile birinci sırada yer aldı. Ordu’yu 15 bin 206 ton ile Muğla takip etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2015 yılında illere göre bal üretim haritası yayınladı. Yıllardır üretim bazı olarak Türkiye’nin en fazla bal üretimi gerçekleştiren, fakat resmi kaynaklarda üretimin en fazla olduğu il olarak Muğla olarak gösterilen bal üretiminde bu yıl bir ilk yaşandı.
Ordu’dan bal üretimi için giden gezginci arıların bu yıl ürettikleri ballar gittikleri illere değil, bağlı bulundukları illere kayıt ettirildi. Bu kapsamda Ordu, tarihinde ilk kez resmi kaynaklarda bal üretiminde ilk sırada yer aldı.
Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın yaptığı açıklamada, “Ordu aslında bal üretiminde her zaman ilk sırada yer alıyordu fakat resmi kaynaklarda ilk sırayı Muğla ili alıyordu. Bunun nedeni bizim ilimizdeki arıcıların gezgin arıcı olmalarından kaynaklanıyordu.
Yani arıcılarımızın gittikleri ilde ürettikleri bal, o ile kayıt ettiriliyordu. 2014 yılında Muğla’da 20 bin ton çam balı üretildi. Yani bunu Muğla arıcısı üretmedi. Ordu’dan, Sivas’tan, Adana’dan, Mersin’den Türkiye’nin her ilinden giden arıcılar üretti.
Ben buradan Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kemal Yılmaz’a teşekkür ediyorum. Geçen yıl arıcılarımızla çok ilgilendi. Ordu’daki bütün arıcılarla tek tek görüşerek, ne kadar bal ürettiği öğrenildi. Bu çalışmaların sonucunda da bal üretimindeki gerçek, yani Ordu’nun birinci olduğu kanıtlanmış oldu.” Dedi.
Ordu, Türkiye ortalamasını geçti
Necati Aydın, Ordu’nun normalde bal üretiminin kovan başına 37 kilo olduğunu da belirterek, “Yine aslında gerçekler yansıtılmadı. Şöyle ki Ordu;18-19 kilo bal üretiminden yaklaşık 30 kilo bal üretimine çıktı. İstatistiklere de böyle yansıdı. Fakat Samsun 19 Mayıs Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada, Ordulu arıcıların bal üretimini kovan başı 37 kilo olarak belirledi.
Yani istatistiklere de böyle geçmesi gerekiyordu. Ayrıca bu çalışmada kovan başı bal üretiminin Türkiye ortalaması 18 kilo olarak belirlenirken, Ordu’nun 37 kilo olarak belirlenmesi de bu farkı ortaya koyuyor.” diye konuştu.
Başkan Aydın, bal üretiminin kovan başı 50 kilonun üzerine çıkması için çalışmalarını sürdürdüklerini de sözlerine ekledi.

3 Yorum

 1. Nevzat Yavuz

  6 Şubat 2016 at 18:55

  Ordu Arı Yetiştiriciliği Başkanlığının üreticilerin ürettikleri ballarla ilgili şeker oranı denetlemesinin yetersiz olduğu görülmektedir. Ordu balı , Anzer balı olmasa dahi
  İl dışında, yurt dışında kaliteli bal markasının Ordu olduğu algısının oluşma çalışmasının yapılması gerekir..
  ÜRETİMDEN ÖNCE,
  KALİTEDE BİRİNCİ OLUNMASI LAZIMDIR.
  Bu konuda ORDU ARI YETİŞTİRİCİLİĞİ BAŞKANLIĞININ ÇALIŞMALARINI YETERSİZ BULUYORUM..

 2. Mehmet

  8 Şubat 2016 at 14:03

  Ben yozgattan 40 kg aldım
  2015 sezonunda

 3. raci meral

  8 Şubat 2016 at 16:36

  Ordulu arıcılar TÜKİYEYE yetecek şeke tikettiklerini niye yazmamışlar

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!