Karadeniz Bayrak
Son Dakika
22 Temmuz 2019 Pazartesi

Yelken Kulüp Danışta’ya Gidecek

Yelken Kulüp Danışta’ya Gidecek
Av. Haluk Türkmen, Danıştay’a başvuru yapacaklarını açıkladı.

17 Şubat 2016 Çarşamba, 19:15

Yelken Kulüp Danışta’ya Gidecek
Av. Haluk Türkmen, Danıştay’a başvuru yapacaklarını açıkladı.
Yelken Kulüp arazisinin ticarete açılmasına yönelik hazırlanan bilirkişi raporunu, mahkemenin reddettiği bildirildi.
Altınordu İlçesi, Düz Mahalle’de bulunan Yelken Kulüp arazisinin “belediye hizmet alanı ve yeşil alanı” olan kullanım kararının “ticari alan” olarak değiştirilmesine dair açılan davada teknik bilirkişi raporu tamamlanmış ve ilgili mahkemeye teslim edilmişti. Mülkiyeti Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait ve kamuoyunda Yelken Kulüp binası olarak bilinen arsanın ihalesi öncesi ticari faaliyete açılması ile ilgili açılan davada karar verildi. Mahkeme, bilirkişinin hazırlamış olduğu raporu reddederek, arazinin ticari alana dönüştürülmesine karar verdi.
Danıştay’a müracaat edilecek
Konuyla ilgili açıklama yapan Av. Haluk Türkmen, Danıştay’a başvuru yapacaklarını açıkladı. Türkman, “Daha önceden mahkeme arazi üzerinde de keşif yapması konusunda bir çalışma başlatmıştır. Bilirkişi heyeti 18 sayfalık bir rapor hazırlayarak, arazinin park alanına dahil edilmesi gerektiğine karar vermişti. Tabi bu rapor mahkemeye sunuldu. Mahkeme bilirkişi raporunu kabul etmeyerek, belediyenin savunması doğrultusunda Yelken Kulüp arazisinin ticarete açılması noktasındaki kararını onamış oldu. Dolayısıyla bizim açmış olduğumuz dava reddedildi. Biz kararın tebligatından sonra 30 gün içerisinde Danıştay’a müracaat edeceğiz. Alınan bu kararın doğru olmadığından yanayız. Uzun süredir bu tür hukuki mücadelelerin içerisindeyiz. Bilirkişi raporunun aleyhine böylesi bir karar verilmiş olması garipsiyorum.” dedi.
“Park alanına dahil edilmeli”
Yüksek Şehir Plancısı Öğr. Gör. Dr. Gökhan Erkan, Şehir Plancısı Özgür Bora Yaprak ve Harita Yüksek Mühendisi Yrd. Doç. Dr. Kemal Çelik tarafından hazırlanan bilirkişi raporunda şu ifadelere yer verilmişti: “Heyetimiz söz konusu alanın belediye hizmet alanı ve ticari alanı kullanımı dışında en etkin, en fazla kamu yararı taşıyacak alternatif sonucun bitişikte yer alan park alnına ilhak edilmesi olduğu kanaatindedir. Bu durum da benzer şekilde planlama ilkeleri kadar şehircilik ilkeleri açısından etkin, anlamlı bir sonuç verecek olup nitelikli bir biçimde kamu yararı taşıyacağı açıktır. Sonuç olarak, heyetimizce en fazla kamu yararı ifa edecek çözümün alanının tümüyle park alanına katılması olduğunun düşünüldüğü, bu gerekçelerle dava konusu nazım ve uygulama imar planı değişikliğinin şehircilik ilkelerine, planlama esaslarına ve kamu yararına uygun olmadığı görüş ve kanaatine varmıştır” denildi.
MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!