Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Av. İlhan Kurt, kesilen cezalar ağır

28 Şubat 2016 Pazar, 01:39

Av. İlhan Kurt, kesilen cezalar ağır

TEDES’TE MAHKEME KARARI
Ordu 2’nci Sulh Ceza Hakimliği, aynı tarihte 3 dakika arayla Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) tarafından kural ihlali gerekçesiyle 3 dakika arayla kesilen cezaları hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

TEDES’TE MAHKEME KARARI
Ordu’da 3 ay önce hizmete giren Trafik Elektronik Denetleme Sistemi (TEDES) kapsamında, otomobiliyle Karadeniz Sahil Yolu’nda 17 kez hız ihlali yaparak radara giren Samsunlu 35 yaşındaki Fahri Kaya, 4 bin 680 TL’lik trafik cezasının iptali için mahkemeye başvurdu. Mahkeme 3 dakika arayla kesilen TEDES radar cezasını hukuka aykırı bularak cezayı iptal ederken, sonuçlanan diğer 4 cezanın ise uygunluğuna kanaat getirdi.

BİR KİŞİYE BİNLERCE KEZ CEZA YAZILABİLİR

Mahkeme gerekçe olarak, aynı mülki idari sınırlar içerisinde, aynı hız limitinin geçerli olduğu yolda, aynı seyrisefer sırasında yakın zaman aralığında birden fazla tespit edilen, hız ihlali eyleminin hukuk tekniği açısından ‘kesintisiz olarak devam eden tek eylem’ olarak değerlendirilip, tek bir idari yaptırım olarak uygulanması gerektiğini belirterek, ‘Aynı hız limitinin uygulandığı bir yolda çok sayıda kamera konulması sadece tespitin doğru ve hatasız yapılabilmesi amacı taşımalıdır. Aksi halde her metreye ayrı bir MOBESE kamera sisteminin konulması durumunda yolun başından sonuna kadar bir kişiye binlerce kez ceza yazılabilir. Sürücünün kesintisiz olarak devam eden tek eylemine birden fazla idari para cezası verilmesi hukuka ve TKK’nın ruhuna uygun değildir. 5326 Sayılı Kabahatler Kanu’nun 15/2 maddesinde ‘Kesintisiz fiille işlenebilen kabahatlerde, bu nedenle idari yaptırım kararı verilinceye kadar fiil tek sayılır’ hükmü yer almaktadır. Kesintiye uğradığı ispat edilemeyen, devam eden aynı eylemine yönelik olarak kısa bir zaman aralığında ikinci bir idari yaptırım kararı verilmesi hukuka uygun bulunmamıştır ifadelerine yer verildi.

KESİLEN CEZALAR AĞIR

Ordu Barosu Başkanı Av. İlhan Kurt, TEDES tarafından kesilen cezaların ağır olduğunu söyledi. Kazaları azaltması yönünde iyi bir uygulama olduğunu belirten Av. Kurt, “TEDES, trafiğe rahatlatmak ve kazaların önüne geçmeyi amaçlayarak getirilmiş bir düzenlemedir. Bu uygulamadan şikayetçi olan vatandaşlarda var ama bu uygulamanın faydasını da şu an da görmekteyiz. Yapılan açıklamalara baktığımızda il genelinde yaşanan kazaların yüzde 80 oranında azaldığı söyleniyor. Fakat özellikle Orduluların ve il dışından seyahat eden vatandaşlar Ordu’dan geçerken çok ceza yedikleri için bir mağduriyet doğdu. Bununla ilgili tabi davalar açıldı. Bu davalarda olumlu sonuçlananlar da var sonuçlanmayanlar da var. Benim şahsi fikrim, trafik güvenliğinin arttırılması yönünde TEDES uygulaması çok güzel bir uygulama ama bu müeyyidenin de ben, ihlal edilen eylemin niteliğine baktığımızda kesilen cezaların ağır olduğu kanaatindeyim. Bu cezanın azaltılması, indirilmesi ya da ceza miktarlarının belirli bir üst sınırla sınırlandırılması bir öneri olarak mümkün olabileceğini düşünüyorum.” dedi.

Başkan Kurt, mahkemelerde yargı birliğinin olmadığını da belirterek, açılan davalarda her mahkemenin takdir hakkına göre davaların karara bağlandığını sözlerine ekledi. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!