Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Fındık yabancı alıcının tekelinde

Fındık yabancı alıcının tekelinde

Fındık üreticileri direnmeye devam ediyor.Üreticiler Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a mektup yazarak, düşen fındık fiyatları nedeniyle bölge ekonomisinin iflas etme noktasına geldiğini ifade etti.

15 Mart 2016 Salı, 02:13

Fındık yabancı alıcının tekelinde

Fındık üreticileri direnmeye devam ediyor.Üreticiler Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’a mektup yazarak, düşen fındık fiyatları nedeniyle bölge ekonomisinin iflas etme noktasına geldiğini ifade etti.
Fındık üreticileri seslerini mektup yazarak hükümete duyurmaya çalışıyor. İlk olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ardından Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar’a mektup yazan fındık üreticileri, bu defa Başbakan Yardımcısı, Hükümet Sözcüsü ve Ordu Milletvekili Numan Kurtulumuş’a mektup yazdı. Sosyal medya üzerinden örgütlenen üreticilerin yazdığı mektupta, düşen fındık fiyatlarının bölge üzerindeki etkileri anlatıldı. Üreticiler, bölge ekonomisinin iflas etme noktasına geldiğine vurgu yaptı.
FINDIK ALICININ İNSAFINA BIRAKILMAMALI
Mektupta fındığın önemli bir ürün olduğuna vurgu yapan üreticiler, “Sayın Bakanımız, fındık ürününün yüzde 60’ı, bir yabancı alıcının tekeline ve insafına bırakılamayacak kadar değerli ve önemli bir üründür. 1 lira ithal ikamesi olmadan yurt ekonomisine sadece geçtiğimiz yıl 2.8 milyar dolar getiri sağlamıştır. Bu başarı onu ihraç edenin değil ürünün kendisindedir. Sizde bu bölgenin bir ferdi olarak bölgemizin ekonomisinin fındığa dayandığını çok iyi biliyorsunuz. Şu anda bölge ekonomisi iflas noktasına gelmiştir. Diğer taraftan tekelci firma servetine servet katarak Türk köylüsünün emeğini sömürecektir.” dedi.
2016 YILININ PLANLARI YAPILIYOR

Fındık üreticileri, 2016 yılının fındık ürününün ucuza alınmaya çalışıldığını ileri sürerek, sözlerini söyle sürdürdü: “Sayın Bakanım, biz Karadenizliler olarak devletimize ve milletimize hep saygılı olduk. Büyük bildik asla ve katta isyan etmedik. Lütfen sesimize kulak verin. Canımız yanıyor. Tek geçim kaynağımız ve bizim için çok değerli olan bu ürünün devletimizin görevlendireceği bir kurum tarafından regülasyon amacıyla müdahale fiyatı oluşturularak, sahip çıkılmasını istiyoruz. İnanıyoruz ki piyasanın satın alıcı aktörleri sizin belirleyeceğiniz fiyatın üstüne çıkacak ve sizin fındık almanıza gerek bile kalmayacaktır. Şu anda yapmakta oldukları şey üreticinin sahipsizliğinden faydalanarak, 2016 yılı mahsul fiyatını da çok düşük değerlerden satın alabilmenin altyapısını yapmaktadırlar.”
ACİL MÜDAHALE EDİLMELİDİR
2016 yılında oluşacak fındık fiyatlarının düşmesini önlemek adına devletin müdahale etmesi gerektiğini ifade eden üreticiler, “Bizler, gelecek yıl ki mahsulümüzün geleceği konusunda çok endişeliyiz. Sizlere önerilen lisanslı depoculuk sistemi 5-10 yıl içinde ancak verimli hale gelebilir. Bu zaman zarfında olanlar olur ve üretici büyük bedeller öder. İlk etapta yapılması gereken icraat devletimizin bir müdahale fiyatı belirleyerek, gerek üreticisine güven gerekse de fındığı kullanan sanayici ve ihracatçıya da ben ürünümün ve üreticimin arkasındayım mesajı vermesidir. Bu hareket bütün dengeleri yerine getirmeye yetecektir. Acil müdahale edilmezse 2016 yılı ürünü de yok pahasına satılmak zorunda kalınacak. Bu da sosyal yaralar açacaktır. Lütfen bu sağduyulu, devletine sonsuz sevgi ve saygıyla bağlı insanların sesine kulak verin.” ifadelerinde bulundu. MUSTAFA KIRLAK-ÖZEL HABER

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!