Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Nisan 2021 Pazartesi

Kötü haber, fındık dondu!

Kötü haber, fındık dondu!
Türkiye Ziraat Odaları Birliğine (TZOB) bağlı il başkanlarından alınan bilgiye göre, fındık üretimi yapılan 16 ilde zirai don afeti gerçekleştiği ileri sürüldü. Fındığın aldığı hasarın hangi boyutta olduğuna ise önümüzdeki günlerde netleşecek.

20 Mart 2016 Pazar, 19:29

Kötü haber, fındık dondu!
Türkiye Ziraat Odaları Birliğine (TZOB) bağlı il başkanlarından alınan bilgiye göre, fındık üretimi yapılan 16 ilde zirai don afeti gerçekleştiği ileri sürüldü. Fındığın aldığı hasarın hangi boyutta olduğuna ise önümüzdeki günlerde netleşecek.
Karadeniz Bölgesi’ni etkisi altına alan kar yağışının, tarım ürünlerine zarar verdiği ileri sürüldü. Hava sıcaklıkların yer yer -6’ya kadar düşmesi sonucu Karadeniz’in en önemli gelir getirici kaynağı arasında bulunan fındıkta kısmi don afetinin meydana geldiği belirtildi. TZOB’a bağlı il başkanları ise, Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleriyle önümüzdeki hafta çalışma başlatacak. Fındığın aldığı bu hasar ise yapılacak olan çalışmalar sonrasında netleşecek.
SOYDAN: ÇALIŞMA YAPILACAK
TZOB Yönetim Kurulu Üyesi, Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı ve Perşembe Ziraat Odası Başkanı Arslan Soydan, fındıkta kısmi bir don afetinin meydana geldiğini açıkladı. Bu hafta yağan kar yağışının fındık ürününü olumsuz etkilediğini belirten Soydan, “Bu hafta hava sıcaklıklarının 20 derece birden düşmesi fındıkta kötü bir sonuç ortaya çıkardı. 30 Mart 2014 yılında yaşanan don afeti, bu yılda kendini gösterdi. Yüksek kesimdeki odalarımıza üreticilerimizin yoğun bir şikayeti var. Büyük bir ihtimalle yükseklerde zirai don afeti meydana geldi. Bunun için bir çalışma yapacağız. Tahmin ediyoruz ki, önümüzdeki hafta Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlükleriyle birlikte bir hasar tespit çalışmasına başlayacağız.” dedi.
KARAN: 400 RAKIMIN ÜSTÜNDE DON VAR
Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan ise yaptığı açıklamada, kar yağışının devam ettiği sırada yapılan çalışmalarda hava sıcaklığının -5’e kadar düştüğünü kaydetti. Başkan Karan, “15-18 Mart tarihlerinde yağan kar 2016 fındık mahsulüne zarar verdi. Biz gelen ihbarları anında değerlendirmeye aldık. 400 ile 900 rakım arasında bir çalışma yaptık. Çalışmalarımız sonucunda 400 ile 750 rakım arasında kısmi don afetinin, 750 ile 900 rakım arasında ise ciddi bir don afetinin meydana geldiğini sapladık. 900 rakımın üzerinde kar yağışı devam ettiği için her hangi bir çalışma yapamadık. Ayrıca bugün (dün) yaptığımız çalışma sonrasında da yaprakların sararmaya durduğunu gördük. Tabi net rakamlar havaların açmasından sonra ortaya çıkacak. Biz birkaç gün bekleyip tekrar çalışma başlatacağız ve fındığın ne kadar hasar aldığını o zaman ortaya koyacağız.” diye konuştu.
ÖZTÜRK: KISMİ DON VAR
Düzce Ziraat Odası Başkanı Ramazan Öztürk de açıklamasında 2016 fındık mahsulünün hasar aldığını belirterek, “Şu anda aldığımız bilgilere göre fındıkta don afeti meydana geldi. Bu tabi üreticilerimiz için kötü bir durum oldu. Don afeti demek rekoltenin düşmesi demek. Yapılacak olan çalışmaların ardından hasarın boyutu ortaya çıkacak. Fazla bir hasarın meydana gelmemiş olmasını umut ediyoruz, fakat yüksek rakımlı ilçelerden gelen haberler bizleri korkutuyor.” ifadelerinde bulundu.
Öte yandan fındık fiyatları serbest piyasada Ordu’da 10.50 TL’den, Giresun’da 11.50 TL’den, Düzce’de ise 9.50 TL’den işlem görüyor. MUSTAFA KIRLAK

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!