Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Arıcıların Doğuya girmesi yasaklandı

Arıcıların Doğuya girmesi yasaklandı
Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın doğu bölgesinde yaşanan olaylar nedeniyle beş ile gezginci arıcıların girişlerinin yasaklandığını belirtti.

02 Nisan 2016 Cumartesi, 23:44

Arıcıların Doğuya girmesi yasaklandı
Ordu Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Necati Aydın doğu bölgesinde yaşanan olaylar nedeniyle beş ile gezginci arıcıların girişlerinin yasaklandığını belirtti.
Aydın, bu durumun gezginci arıcılığı bitireceğini, Türkiye’nin değişik illerinden çoğu arıcının doğu illerini tercih ettiğini belirterek; “Yasaklama kararın arıcılıkla uğraşan üreticileri zor durumda bırakacağını ,üretimde büyük düşüşler meydana geleceğini ” söyledi.
Başkan Aydın, “Bu karar diğer illerde de başlarsa gezgin arıcılık biter. Bal üretimimiz düşer. Gezginci arıcılığın sınırlandırılması veya yasaklanması tarımsal üretimde popülasyonu olumsuz yönde etkileyecektir ” dedi.
Yasak Bal Üretimini Yarı yarıya düşürür
Aydın,”Şu andan Tunceli,Bingöl, Şırnak’ın tamamı.Mardin’in beş ilçesi,Elazığ ında bir kısmı gezginci arıcılarımıza güvenlik nedeniyle yasaklandı. Bu durumu arıcılarımıza ilettik arıcılarımızın bu yasağa uymaları gerekir, inşallah bu yasaklar bu illerle sınırlı kalır. Biz de şöyle bir tedbir aldık, daha önce yörelerde kapasite sınırlaması vardı. Biz geçen hafta bakanlıkla yaptığımız görüşmeyle bu kapasite sınırlandırmasını 2016 yılı için kaldırtırdık. mesela Sivas ın bir köyüne daha önce 400 arı kovanı gidiyorsa bunu 800 kovan gidebilecek. ayrıca TİGEM arazilerine arıcılarımız gidemiyordu, TİGEM genel müdürlüğü ile de görüştük,artık arıcılarımız bu arazilere de gidebilecek. sadece ordu değil tüm ülke arıcısı mağdur oldu. Ege ve Akdeniz arıcılarının bir kısmını İç Anadolu ya yerleştireceğiz, tabi bu üretime de olumsuz yansıyacak. yasak genişletilirse 2016 bal üretimi yarı yarıya düşer, inşallah bu haliyle kalır ve yasak iller sayısı genişletilmez”dedi.
Arıcılar çaresiz
Yasak uygulamasıyla ilgili görüştüğümüz arıcılar bu durumdan rahatsız olduğunu ve çaresiz olduklarını belirterek şunları söylediler:
Arıcı Azmi Çakır: 3O yıllık arıcıyım.yasak olan yerler olabilir, ancak arıcılar kendi çaresini bulur, yasak olmayan yerlerde arıcılık yapabilirler. verim etkilenecektir ama aza kanaat edip bu seneyi de böyle atlatmayı düşünüyoruz. arıcılarımız için kötü oldu ama yapacak bir şey yok ne yapalım, bu arbedeyi atlatana kadar zararı sinemize çekeceğiz. devletin yasak ettiği yerlere gitmek ve yasağa uymamak iyi bir durum değildir. yasağa uyacağız.
Arıcı Nihat Kefeli: 10 yıllık arıcıyım. bende Kars bölgesine gidiyordum. ben gittim gördüm bazı bölgeleri sıkıntılı değil ama arıcılar üst üste binecek, yakın mesafelerde olacak, devlet bu sorunu da çözmeli, bununla ilgili bir açıklama da yapılmadı. sadece yasak olduğunu açıkladı. Başkanımız Necati Aydın bu konuda çaba gösteriyor. Çabalarının ne kadar etkili olacağını ilerleyen zamanlarda göreceğiz. duyduğumuza göre her köye 5-10 arıcının gireceğini söylüyorlar. bu da verimi düşürür. bizler kredi kullanan arıcılarız. sezon sonunda bal satıp kredi borcumuzu ödüyoruz. böyle giderse kredilerimizi nasıl kapatırız bilmiyoruz. bu sıkıntılar sadece bu gün değil, yıllardan beri vardı. bu yasaklardan mağdur olmam diyen bir kişi olursa yalan konuşur”dedi. AHMET BAYRAK/KARADENİZ BAYRAK-Özel Haber

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!