Karadeniz Bayrak
Son Dakika
03 Temmuz 2020 Cuma

Ordu Büyükşehir’den mayıs 7’si şöleni

Ordu Büyükşehir’den mayıs 7’si şöleni

23 Mayıs 2016 Pazartesi, 01:57

Ordu Büyükşehir‘den mayıs 7’si şöleni

Mayıs Yedisi:Karadeniz Bölgesi‘nde Giresun-Bulancak, Ordu-Ünye ve Trabzon-Beşikdüzü gibi ilçeleri kapsayan bölgede Rumi takvime göre Mayıs ayının 7. günü (Miladi 20 Mayıs) kutlanılan geleneksel bir festivalin adıdır.

Mayıs Yedisi Helvası” ile de özdeşleşmiştir. Özellikle Giresun Aksu Deresi, Bulancak, Görele, Espiye, Ordu-Yason Burnu, Ordu-Fatsa, Ordu-Yalıköy ve Beşikdüzü ilçelerinde popülerdir. Halk erken saatlerde deniz kıyısına gitmekte, topluca suya girmekte, evcil hayvanlarını yıkamakta, suya 7 çift bir tek taş atarak dilekler dilemekte, kayıkla geziye çıkmakta, piknik yapıp türküler eşliğinde horonlar oynamaktadır.
Ordu Büyükşehir Belediyesi,halk arasında “Mayıs Yedisi” bahar şenliğine özel program düzenledi.

Ordulu Türk Halk Müziği sanatçıları Ümit Tokcan ve Gaye Aksu’nun sahne aldığı program,çevre ilçe ve illerden Altınordu ilçesine gelen vatandaşların beğenisini topladı.Yüzlerce yıllık geçmişe sahip olan, Hızır ile İlyas peygamberin dalgaların kırıldıktan sonra, deniz sularının karayla temas ettiği noktada buluştukları gün olarak bilinen “Mayıs Yedisi Şenliği”kapsamında, Ordulular her yıl olduğu gibi yine Altınordu ilçesine akın etti. Piknik yapan, daha bol kazanç sağlamak için tezgâhlarını açan satıcıların uğrak noktası olan Ordu sahilinde, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından etkinlik düzenlendi.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Genel Sekreter Dr.Mustafa Çöpoğlu, Genel Sekreter Yardımcısı Hikmet Yıldırım, Daire Başkanları ve  Ordulunun katıldığı konserde,Türk Halk Müziği sanatçısı Ümit Tokcan ve Gaye Aksu söyledikleri birbirinden güzel eserlerle seyircileri coşturdu.

Konser arasında sahneye çıkarak konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Mayıs Yedisi Şenliği’nin görsel şölen oluşturduğunu ifade ederek; “Çok güzel bir görsellik var. Katılımcılar ve sanatçılar Ordulu. Ordu ağırlıklı bir program” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin kiraladığı gezinti teknesinin hizmet vermeye başladığına dikkat çeken Başkan Enver Yılmaz; “Orduluların yüzde 99’u denizden Boztepe’yi görmedi. Denizle iç içe olup da bu kadar uzak olan başka bir il yok. Bu gezinti teknesi sayesinde Ordu denizi Türk turizminin hizmetine açıldı” şeklinde konuştu.

Başkan Enver Yılmaz, konuşmasının ardından “Mayıs Yedisi Şenliği’nde sahne alan Ümit Tokcan ve Gaye Aksu’ya çiçek takdim etti.KARADENİZ BAYRAK/AHMET BAYRAK

 

 

 

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!