Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Kasım 2019 Salı

Avrupalı Öğrenciler Gazetemizi ziyaret etti

Erasmus programı kapsamında Avrupa Birliği Ülkelerinden Giresun Eynesil İlçesine gelen yaklaşık 40 öğrenci Orduya gelerek Karadeniz Bayrak Gazetesini ziyaret etti

24 Haziran 2016 Cuma, 13:23

Erasmus programı kapsamında Avrupa Birliği Ülkelerinden Giresun Eynesil İlçesine gelen yaklaşık 40 öğrenci Orduya gelerek Karadeniz Bayrak Gazetesini ziyaret etti. Ordu İl Kültür Turizm Müdürü Uğur Toparlak ve Ordu 19 Mayıs Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Erdoğan Erişeni’nde hazır bulunduğu ziyaret sonrası Ordu’nun tarihi ve turistlik yerlerini gezen misafir öğrenciler aynı gün Giresun’a hareket ettiler.
Proje sorumlusu Fatih Barutçu Yaptığı açıklamada şunları dile getirdi:Gençlik değişimi projemiz “Orada Kimse Var Mı?’da”, İtalya, Bulgaristan, İspanya ve Litvanya’dan liderler dahil 8 kişi, ve Türkiye’den grup liderleriyle beraber 10 kişi, toplamda 41 kişi yer almaktadır.
Projemiz, Giresun ilinin Eynesil ilçesinde, 10-22 Haziran 2016 günleri arasında gerçekleştirilmektedir. Projemiz 13 günlük bir sürece yayılmış şekilde göç konusundan başlayarak sebeplerini sonuçlarını irdeleyecektir ve farklı bakış açılarını bir araya getirerek mülteci problemleri üzerine tartışılacak ve çözüm arayışlarına girilecektir. Göç türlerinden bahsedilecek, göç etmeye iten faktörler tartışılacak göçün etki alanları partner ülkelerin göç politikaları ve buradan Türkiye’nin tutumuna gelinecektir. Buradan sonra ise Türkiye’nin geçmişten bugüne aldığı göçlere göz atılacak göçmenlerin yaşam koşulları değerlendirilecektir ve Suriyeli göçmelerin partner ülkelerdeki ve Türkiyedeki durumları değerlendirilecektir. Güncel bir sorun olan mülteci konusu farklı görüşlere sahip farklı milletlerden gelmiş kişiler tarafından bu bakış açılarının harmanlandığı ortak bir platformda tartışılacağı için yeni fikirlerin ortaya çıkması da kaçınılmaz olacaktır. Bu yeni fikirler yeni çözüm aşamalarına zemin sağlayacaktır. Aynı zamanda kişilerin empati kurmaya çalışarak ve önyargılarından kurtulmuş olarak bu konuya yönelmiş olmaları çeşitli nedenlerle göçe mecbur bırakılmış insanların yaşadıkları sıkıntıları ve en önemlisi duygularını da anlamalarına katkı sağlayacaktır. “Erasmus+ Programı kapsamında Avrupa Komisyonu tarafından desteklenmektedir.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!