Karadeniz Bayrak
Son Dakika
03 Temmuz 2020 Cuma

Atatürk ile ilgili levha kaldırıldı!

Atatürk’ün 19 Eylül 1924 yılında yaptığı ziyaretin yazıldığı mermer levha ortada yok. Levhanın akıbeti bilinmiyor

19 Ağustos 2016 Cuma, 17:38

Atatürk’ün 19 Eylül 1924 yılında yaptığı ziyaretin yazıldığı mermer levha ortada yok. Levhanın akıbeti bilinmiyor

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) eski Ordu Gençlik Kolları Başkanı ve Yerel Yönetim Uzmanı Ulaş Tepe, şuan Altınordu Kaymakamlığı olarak kullanılan tarihi binanın girişinde Atatürk’ün ziyaretinin not edildiği mermer levhanın iki yıl önce kaldırıldığı ve levhanın akıbetinin bilinmediğini söyleyerek tepki gösterdi.

Tepe açıklamasında, “Şuan Altınordu kaymakamlığı binası olarak kullanılan tarihi taş binayı Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiğine dahil mermer taşa yazılmış ve giriş kapısında bulunan yazı söküldü ve ortada yok.” Dedi.

“Bina kaymakamlık oldu levha yok oldu”

Mermer levhada Gazi Mustafa Kemal Atatürk 19 Eylül 1924 yılında bu binayı ziyaret etmiştir notunun olduğunu ifade eden Tepe, “Bugün Altınordu Kaymakamlığı olarak kullanılan binada bu ibare hemen giriş kapısında bulunuyordu. Bu bina Nüfus İl Müdürlüğü olarak kullanıldığında bu yaz duruyordu. Ama 30 Mart bütünşehir yasası ile Ordu Büyükşehir olunca bu binada tadilat oldu ve Altınordu kaymakamlığı binası oldu. Bu tadilat sırasında mermer levha kaldırıldı.” Diye konuştu.

BİMER’e ikinci kez başvuru yaptım” Tepe, “Ben bir vatandaş olarak sorunu BİMER’e bildirdim ama cevap alamadım. Tekrar başvuru yaptım. Bu levhayı kaldırmanın mantıklı bir gerekçesi yok. Bu bina zaten tarihi bir bina olarak kullanılmalı. Her geçen gün Atatürk’ten uzaklaştırılmaya çalışıldığımızı” belirtti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!