Karadeniz Bayrak
Son Dakika
23 Ekim 2021 Cumartesi

Windows 8 cebe mi girecek?

15 Mart 2015 Pazar, 02:39

Microsoft Windows 7’yi bitirince oturup paraları samaya başlamadı. Windows Phone 7’de, Silverlight’da ve mobil cihazlar için çalışmalar devam ediyor. Microsoft işletim sistemi piyasasının kralı olsa da, her alanda kıran kırana bir rekabet söz konusu.
Windows 8 de elbette üzerinde çalışılan konulardan birisi. Microsoft’un ağzını bu konuda bıçak açmıyor, ancak Windows çalışmalarını takip ederek adı ne olursa olsun, dünyanın en önemli işletim sisteminin geleceğine bakmak mümkün.
Bulut bilgi işlem sistemlerinin, cep telefonlarının, netbookların ve tablet cihazların önem kazandığı günlerdeyiz. Microsoft’un çalışmalarına da damgasını vuran bu oluyor. Taşınabilir cihazların donanım özellikleri, masaüstünden çok farklı. İşte bu da yazılım geliştirmede farklı soruları ve cevapları beraberinde getiriyor.
Ne Intel, ne de AMD…
Mobil alanda donanım farklarından bahsederken, en önemli fark işlemciler oluyor.
Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Intel ve AMD iki standart marka olduğu için işler kolay. Ancak cep telefonlarında ve mobil cihazlarda, düşük enerji tüketimi çok önemli olduğu için, farklı işlemciler geliştirildi.
Örneğin ARM tabanlı işlemciler hem güçlü, hem de verimli ve oldukça yaygın kullanıma sahip. Windows’un mobil atılımları devam ettiği için ister istemez bir soru doğuyor “Windows 8 ARM işlemcileri destekleyecek mi?”
Standart masaüstü mimarilerden farklı bir mimariye sahip olan bu işlemcinin ve belki de başka alternatiflerin desteklenmesi eninde sonunda kaçınılmaz gibi görünüyor.
Cep telefonlarından masaüstüne
Microsoft bu konuda yine sessiz kalsa da, şirketin Windows kernel çekirdeği konusunda önde gelen ismi Mark Russinovich’in bir ARM sürümü geliştirdiğine yönelik dedikodular var.
Windows 8 çıktığı zaman dünya çok daha mobil bir hal alacak. Mobil internet cihazlarının önem kazandığı bir yerde de Microsoft’un işletim sistemi gelirlerini koruyabilmesi için çok farklı platformlarda, verimli bir yazılıma imza atması gerekiyor.
İş sadece işletim sistemiyle de bitmiyor, Silverlight gibi teknolojiler ve .NET üzerinde yoğun çalışmalar sürüyor. En önemlisi, cepte, masaüstünde, dizüstünde, elde… Nerede olursa olsun bütün bilgisayarların uyum içinde çalışabilmesi.
Masaüstü nasıl etkileniyor?
Microsoft’tan Windows Phone başkan yardımcısı Scott Guthrie geçtiğimiz günlerde çok ilginç bir açıklamaya imza attı “Windows Phone için Silverlight çalışmaları masaüstünü de ekileyecek”
Bunun sebebi ise çok basit, Microsoft mobil cihazların kısıtlı ihtiyaçlarının zorlaması yüzünden, pek çok platformda çalışan Silverlight gibi teknolojileri optimize ediyor. Bu optimizasyon normalde masaüstünün güçlü donanımıyla gerekli görülmüyordu. Ancak zaten geliştirilen optimizasyon teknolojileri artık masaüstüne de yansıyor.
Microsoft’un farklı platformlardaki çalışmaları, birbirine sinerji bonusu katıyor ve toplam tecrübeyi iyileştiriyor. Bütün bu gelişmeler ışığında, çok daha uyumlu ve verimli bir bilgisayar tecrübesine doğru yol alıyoruz.
Daha fazlası için www.chip.com.tr sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!