Karadeniz Bayrak
Son Dakika
24 Mayıs 2020 Pazar

Kar altında kalanları kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.

15 Mart 2015 Pazar, 02:40

Kar altında kalanları kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.
KARADENİZ BAYRAK/AHMET BAYRAK/ORDU
Ordu’nun Kabadüz ilçesinde 2000 rakımlı Çambaşı Yaylası’nda gerçekleştirilen çığ sonrası kar altında kalanları kurtarma tatbikatı gerçeğini aratmadı.
Ordu İl Afet Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) tarafından Çambaşı Yaylası’nda 9 ayrı ekibin katılımıyla düzenlenen tatbikatı Kabadüz Kaymakamı Zafer Özçelik, İlçe Garnizon Komutanı Yüzbaşı Birkan Bağcı ve İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Osman Işık izledi. Ordu’da ilk defa düzenlenen çığ tatbikatında senaryoya göre İl Afet Acil Durum Müdürlüğü’ne Çambaşı Yaylası’nda 2 kişinin çığ altında kaldığı bilgisi geldi.
Daha sonra hızla olay yerine hareket eden ekipler, çığ altında kalan 2 kişiye ulaştı.
Tatbikat hakkında bilgi veren AFAD Müdürü Osman Işık, Ordu’da ilk defa çığ tatbikatı yapıldığını söyledi. Işık, “Çığ tatbikatı eğitimlerimiz üç gündür devam ediyor. İki gün boyunca teorik eğitimlerin verildiği tatbikat senaryo gereği çığ sonrası kaybolan 2 kişinin arama ve kurtarmasını gerçekleştirdik.
Gerçekleşen tatbikattaki hedefimiz arama ve kurtarma potansiyelini öne çıkartmak, eksik yönlerimizi tespit etmek, ilimizde yaşanabilecek muhtemel çığ afetinde ekiplerin hazır ve eğitimli olmasını sağlamaktı.
Bugün bunu başardığımızı düşünüyorum. Tatbikata katılan ve destek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Tatbikata Ulusal Medical Kurtarma Ekibi (UMKE), TRAC, Ordu Din Görevlileri ve Yardımlaşma Derneği (ORKUT), Ordu Kayak spor Kulübü ve Ordu Doğa Sporları Derneği (ORDOST), Sağlık  Arama ve Kurtarma Derneği (SAKE), Ordu Gezen Bilir Off-Road Derneği ile Rusumat-4 Gençlik ve Spor Kulübü personeli ve üyeleri de katıldı.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!