Karadeniz Bayrak
Son Dakika
25 Nisan 2018 Çarşamba

Çanakkale Böyle Anılır

Çanakkale Böyle Anılır

21 Mart 2017 Salı, 21:34

Çanakkale Böyle Anılır

Ordu’nun Ulubey ilçesinde uzun yıllar unutulmayacak bir Çanakkale programı düzenlendi. Baştan sonra gözyaşının aktığı programın sonunda ise göz yaşları mutluluktan boşandı. Çünkü Ulubey’de vatani görevini yapan askerler, sürpriz bir şekilde kendilerini habersiz memleketlerinden gelen aileleriyle hasret giderdi.

Ulubey Kaymakamı Ahmet Turan Erdem tarafından  Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Deniz Zaferi’nin 102. yılı dolayısıyla anma programı düzenlendi. Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen program, “Bir Yolcuya”  ve “Çanakkale Şehitlerine” adlı şiirin okunmasıyla başladı. Anadolu İmam Hatip Lisesi öğrencileri tarafından türkü dinletisinin sunulduğu etkinlikte, “Millet Malı” isimli tiyatro gösterisi de sahnelendi.

 

İlçede görev yapan ve kura yöntemiyle seçilen 4 asker, sahnede kendilerini tanıtmasının ardından sunucunun bazı sorularını yanıtladı. Bu sırada perdenin açılmasıyla memleketlerinden gelen ailelerini karşısında gören askerler, duygusal anlar yaşadı. Ailelerine sarılarak gözyaşı döken Mehmetçikler, kavuşma anının tadını çıkararak hasret giderdi.

Er Caner Çetiner, Edirne’den bin 400 kilometreyi aşarak yanına gelen ailesiyle buluşmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Çetiner, gazetecilere yaptığı açıklamada, vatani görevinin bitmesine 271 gün kaldığını belirterek, “Sürpriz karşısında çok mutlu oldum ve çok duygulandım. Emeği geçen herkese teşekkür ederim.” dedi.

Baba Nedret Çetiner ise Edirne Uzunköprü’den Ordu’nun Ulubey ilçesine oğlunu görmek için geldiğini dile getirerek, “Oğlumun görevini bitirmesine baya var. Bu nedenle de program sayesinde özlem gidermiş olacağız. Oğlumu görmek için bin 400 kilometre yol geldim. Oğlumla bir araya gelmek çok güzel bir duygu. Allah herkese nasip etsin. Kendisini çok uzun süredir görmüyordum, çok güzel oldu.” diye konuştu.

Evli ve bir kız çocuk babası Batmanlı Er Yunus Özhan da anlamlı bir günde kendilerine büyük bir sürpriz yapıldığını ifade etti. 5 aydır görevini yerine getirdiğini ve kucağına kızını almanın mutluluğu içerisinde olduğunu vurgulayan Özhan, kendisini ailesiyle buluşturan herkese teşekkür etti.

Amasyalı Kaan Nayman da 36 gün sonra teskeresini alacağını dile getirerek, heyecan verici anlar ve unutulamayacak dakikalar yaşadıklarını aktardı.

Ulubey Kaymakam Vekili Ahmet Turan Erdem, anlamlı bir günde farklı bir etkinlik oluşturmak istediklerini belirterek, “Askerlerimiz belki ilk defa gurbete çıkıyorlar. Aileleriyle görüşmelerine ve hasret gidermelerine vesile olabilmek mutluluk verici. İl Mili Eğitim Müdürlüğümüze de organizasyondan dolayı teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ağlatan Çanakkale Programı

Ulubey’de uzun yıllar unutulmayacak programda izleyiciler gözyaşlarını tutmadı.  15 Temmuz darba girişiminde kilit rol oynayan Ömer Halisdemir, İzmir’deki saldırıda canı pahasına teröristlere engel olan Fethi Keskin ve Mardin Derik Kaymakamı iken şehit edilen Muhammet Safi Türk’ün de unutulmadığı programda aslen Elazığlı ve Kürt kökenli olan Fethi Keskin’in fotoğrafının yansıya verildiği sırada fonda Kürtçe ağıt çaldı.

Programda Mardin’de şehit edilen Ulubeyli öğretmen Mithat Eren’e de yer verildi. Öğrenci Doğan Kıraç, Mehmet Akif Ersoy’un Çanakkale Destanı adlı şiirini okurken gözleri nemlenen Jandarma Komutanı Bayram Acar bir süre şiire oturduğu yerden eşlik etti. Program sonunda Seyit Onbaşı’yı temsil eden öğrenci yoğun ilgi gördü, pek çok kişi onunla fotoğraf çektirmek istedi. Yasin Çanakçı/KARADENİZ BAYRAK

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!