Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mayıs 2018 Cumartesi

HAYVAN SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞ ET FİYATLARINA YANSIYOR!

HAYVAN SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞ ET FİYATLARINA YANSIYOR!

21 Haziran 2017 Çarşamba, 02:07

HAYVAN SAYILARINDAKİ DÜŞÜŞ ET FİYATLARINA YANSIYOR!

Dağdaki çobanın güvencesinin olmaması,  yemlerin pahalı olması hayvancılıkta düşüşün en önemli nedenlerinin başında gelir.

Ordu Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Koçkaya hayvancılığın geleceği konusunda Karadeniz Bayrak Gazetesi ve Dergisi sahibi Ahmet Bayrak’a önemli açıklamalarda bulundu.

KOYUN VE KEÇİ YETİŞTİRİCİLİĞİNDE TEŞVİKLER ARTIRILMALI

Ordu Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Koçkaya  şu açıklamalarda bulundu. Koçkaya, “Devletten 2015 yılında aldığımız desteklemelere baktığımızda bir önceki yıla göre küçükbaş hayvan varlığımızda azalma var. Koyun sayımız 90 binlerden 70 binlere kadar düştü. Bu durumda 20 bin civarında bir azalma söz konusudur.  Azalma sadece ordu’da değil.  Türkiye genelinde de aynı. Hayvan sayısında büyük düşüş var. Yemin pahalı olması bunda en önemli etkenlerdendir. Gıda tarım ve hayvancılık bakanlığımız hayvancılık konusunda birçok çalışma yapıyor” dedi.

ÇOBAN BULUNAMIYOR, HAYVAN SAYISI DÜŞÜYOR!

Çoban bulunamaması da diğer önemli bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Gençlerimizi çobanlık yapmaya özendiremiyoruz. Çalışma şartları, genellikle sosyal güvencenin olmaması, sosyal statü gibi nedenlerle gençlerimiz çobanlık yapmak istemiyor. Toplumda çobanlığın yapılabilecek son meslek görülmesi nedeniyle çobanlar evlenirken sıkıntılar yaşıyor. Köyde kız diyor ki; çobanın ne geleceği var nede sigortası. Bu yüzden kimse çobanla evlenmiyor. Çobanlık yapmaya ilgi gün geçtikçe azalıyor. Yurtdışından gelen bazı kişiler çobanlık yapıyorlar ama bunların yaptığı çobanlık bizim çobanlarımızın yerini tutmuyor. İlçelerde gittikçe hayvan sayıları düşüyor.

ÇOBANLAR DEVLET TARAFINDAN SİGORTALANMALI

Çobanlara sosyal güvence sağlansa ve devletten hayvan ve yem desteklerinde biraz daha iyileştirme olsa hayvancılığın yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Çobanlara sahip çıkılmalı, en azından devlet tarafından çobanın sigortası ödenirse çobanlığa da ilgi olur. Bugünlerde bazı emekli insanların 30-40 koyun alarak bir tür hobi olarak hayvancılığa başlaması, güzel bir gelişme olsa da ekonomik bakımından daha büyük sürülerle üretimin kalıcı olacağını düşünüyorum. Ordu bölgesinde 200-300’ün üzerinde koyunu olan işletmemiz 35’i geçmez.

Ordu Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Mustafa Koçkaya, Dağdaki çobanın güvencesinin olmaması ve yemin pahalı olması hayvancılıkta düşüşün en önemli nedenidir. Bizim Ordu’da, Ünye’de, Fatsa’da masraflar kırsala göre daha azdır. Kırsal kesimde sürü sahibi kışın 4-5 ay sürüsünü içerde tutuyor. Bu da yem masraflarını ciddi oranda artırıyor. Bu sorunlar hayvan sayımızı azaltıyor. Hayvan sayılarındaki düşüş otomatikman et fiyatlarına yansıyor. Vatandaş 60-65 TL ye yem aldığından et maliyetleri artıyor. Bu durum otomatikman kasaplardaki fiyatlara yansıyor. Bizim coğrafyamız küçükbaş hayvancılığa müsait, yaylalarımız oldukça geniş ancak alınan teşvikler üreticilerin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Şuan için aldığımız tek teşvik 25 TL olan küpe teşviki. Bakanlığımız Koyun başı 25 TL  olan ödemeyi 50 TL ye çıkarmasının çok faydalı olacağını ve küçükbaş hayvancılık sektörüne canlılık getireceğini düşünüyorum.

ANNE SÜTÜNE EN YAKIN SÜT; KEÇİ SÜTÜDÜR

Koçkaya: Fındık bahçelerinde keçi yetiştiriciliği olmuyor. Keçiler yukarılardan beslendiği ve tırmandığı için fındık bahçelerine zarar veriyor. İlimizde ekonomik anlamda keçi sadece 2 bin civarında Mesudiye’de var. Ayrıca hobi olarak ta keçi yetiştiriciliği yapanlar var. Keçinin sütü  bazı hastalıklara birebir şifalı olduğu söyleniyor. Şeker hastalığı, tansiyon ve bazı kanserlere keçi sütü fayda sağlıyor. Anne sütüne en yakın süt keçi sütüdür. Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak/Özel Haber 2017

 

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!