Karadeniz Bayrak
Son Dakika
19 Mayıs 2018 Cumartesi

İranlı Tur Operatörleri Aybastı Yaylasına Hayran Kaldı

İranlı Tur Operatörleri Aybastı Yaylasına Hayran Kaldı

21 Haziran 2017 Çarşamba, 02:28

İranlı Tur Operatörleri Aybastı Yaylasına Hayran Kaldı

Karadeniz Bayrak/Ahmet Bayrak/Ordu

Türk Hava Yolları (THY)’nın sponsorluğunda İran’ın önde gelen seyahat acenteleri, tur operatörleri ve gazetecilerden oluşan 24 kişilik heyet Ordu’ya geldi.

Ordu-Giresun Havalimanı’nda Vali Yardımcısı ve Gülyalı Kaymakam Vekili Mehmet Erhan Türker, İl Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak tarafından karşılanan seyahat acenteleri, tur operatörleri ve gazetecilerden oluşan 24 kişilik heyet, daha sonra valiliği ziyaret etti.

İran’ın, Tebriz, Shıraz, Isfahan ve Ahwaz bölgelerinde faaliyet gösteren ve 24 kişiden oluşan seyahat acente temsilcileri, tur operatörleri tanıtım gezi programına Ordunun gözde turizm merkezi olan Aybastı Perşembe yaylasından başladılar.İranlı tur operatörlerini Aybastı Kent Ormanı tesislerinde Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar ve Ordu Kültür ve Turizm Müdürü Uğur Toparlak karşıladı.

Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar misafirlere bölgenin tarihi ve turistlik yerleri hakkında bilgi verdi. Gündoğar, Mendereslerin muhteşem güzelliğiyle UNESCO Dünya Miras Listesi’ne aday olduğunu da ifade etti. Gündoğar konuşmasının devamında “Her şeyden önce biz iki Müslüman kardeş ülkeyiz. Kaderimiz ortak, geleceğimiz ortak. Halklar birbirini çok seviyor. İnşallah ileride güzel günler hem sizi hem de bizleri bekliyor. Aybastı Perşembe Yaylası Türkiye’de en eski yerleşim yerlerinden birisi. 1105 yılında bu bölgeler Hıristiyanlara ait iken komşu ilçemiz Niksar’da bulunan Danişmentliler buraları İslam Toprağı yapmak için Canik Savaşları yapmıştır. Bu savaşlarda 6000 şehit vermişiz. O savaşlar sonrası buralar İslam Toprağına katılmıştır. O yıldan bu yana her yıl festivaller düzenleniyor. Güreşler, at yarışları, halk oyunları, konserler, yöresel yarışmalarla bir hafta süren etkinlikler oluyor. Festivaller her yıl Temmuz ayının üçüncü haftası düzenleniyor. Perşembe Yaylamız yıllık 500 bin yerli ve yabancı turisti ağırlamakta.  Yaylada yıllık yaklaşık 20 bin küçükbaş, 8 bin büyükbaş hayvan tüketilmekte. Tüketilen hayvanların tamamı bu yaylada üretilmekte. Mendereslerin Türkiye’de bir benzeri bulunmamaktadır. Türkiye’nin en yüksek şelalesi 105 metre yüksekliği ile Uzundere Şelalemiz var. O şelale ile birlikte 7 tane daha şelalemiz var. Yaylamızın rakımı 1500-1600 metre. Bölgemizde kışlar çok çetin geçer, 1-2 metre kar olur” dedi. Katılımcılar Aybastı Perşembe yaylası karga tepesi seyir terasına çıktıklarında doğanın güzelliği karşısında hayranlıklarını gizleyemediler. Bölgenin tanıtımı için Belediye Başkanı İzzet Gündoğar, Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak ve İranlı misafirler ATV’lerle safari turu yaptılar.

İran’ın, Isfahan bölgesinde faaliyet gösteren Yadman Acenta sahibi M.Kavusi ise, gösterdikleri yakın ilgiden dolayı, Aybastı Kaymakamı Refik Özsoy’a, Aybastı Belediye Başkanı İzzet Gündoğar’a ve Ordu Kültür ve Turizm İl Müdürü Uğur Toparlak’a teşekkür ederek, “Bu güzel yerleri yakından görmek bizleri çok mutlu etti. Bizler de Orduluları İran’da ağırlamak isteriz ” şeklinde konuştu.

 

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: İçerikler İzinsiz Kopyalanamaz!