SAĞLIKTA ŞİDDET

   SAĞLIKTA ŞİDDET
Güncel 16.07.2022 02:52:49 0
SAĞLIKTA ŞİDDET Karadeniz Bayrak-Ahmet BAYRAK/ALTINORDU (Ordu),(OBA) SES Ordu Şube Başkanı Ferit Ceylan Bizler bireysel silahlanma sonucu arkadaşlarımızı kaybederken, bir taraftan da bireysel silahlanmanın talep edilmesini kabul edemeyiz. Başkan Ferit Ceylan, 2005 yılından itibaren hayata geçen “sağlıktaki yıkım projesi” sonucu, yüzyıllardır saygınlığını ve güvenirliğini koruyan doktorluk ve sağlık çalışanlarının bu itibarı, yönetenlerin basiretsiz ve cahil açıklamaları sonrası halkın gözünde itibarları sıfırlanmış ve bu tarihten itibaren sağlıkta şiddet her yıl artarak devam etmiştir. Sağlıkta şiddetin ana nedeninin uygulanan sağlık politikalarından kaynaklandığı, sistematik ve artık kitlesel hale gelmesini bunun göstergesidir. Dünyayı kasıp kavuran pandemi döneminde fedakârca, ailelerinden ayrı halkın sağlığı için çalışan sağlık emekçileri bu dönem zarfında 958 sağlık emekçisini şehit vermiştir. Pandemi döneminde balkonlarından sadece 3 dakikalık alkışlar sonrası sağlıkta sözlü ve fiziki şiddet artarak devam etmiştir. Son günlerde ölümlerle sonuçlanan şiddet her gün binlerce hakaret küfür ve darp ile devam etmektedir. Sağlıktaki şiddeti çözmesi gereken yöneticiler hastanelere X ray cihazları ile sorunu “çözmeye” çalışmak isterken, sağlık alanında örgütlü sendikalar bazıları hak mahrumiyeti (sosyal güvencesinin alınması) isterken bazı sendikalar ise şiarı yaşatmak olan bir meslek kuruluşunun silahlanmasını teklif etmektedir. Bizler bireysel silahlanma sonucu arkadaşlarımızı kaybederken, bir taraftan da bireysel silahlanmayı talep edilmesini kabul edemeyiz. Sağlıktaki şiddet ne X ray cihazları ile ne silahlanma ile ne de güvenlik politikaları ile çözülür ne de doğuştan sağlık hakkı olan halkın sağlık hakkından mahrum edilmesi sorunu çözebilir. Silah, X ray cihazı, çelik yelek vb. isteyenlerin şiddetin nedenlerini görmeden, sorgulamadan sonuçları üzerinden hareket ediyordur. Şimdi buradan X ray cihazları ile hastanelerdeki şiddeti önlemek isteyen yöneticilere soruyorum? -Hastanelerin hangi kapılarına X ray cihazı koyacaksınız? -Her X ray cihazının başına 7/24 güvenlik personeli mi vereceksiniz? -Tekerlekli sandalye, sedye, koltuk değneği vb gibi araç ve materyallerle giren ve cihazda öten her insanı aramamı yapacaksınız? X ray ile çözüm olmayacağını ülkenin en iyi korunan adliye binalarında ve danıştay saldırılarında gördük, görevi başında hâkim ve savcılar kurşunlandı. Silah kullanımı ve bulundurulması isteyenlere soruyorum? Hastanelerde, hastaların, çocukların, yaşlıların içinde silahlı çatışmalarımı gireceğiz. Oysaki çözüm çok basit, sağlıktaki şiddet eğitim ile son bulur, yıllardır eğitim sisteminin temellerine dinamit döşeyenler, eğitim sistemini değiştirerek yeni yetişen nesillere gelişmiş ve medeni ülkelerdeki gibi insani yaşam dersleri verilmelidir. Yıkılan sağlık sistemini tekrar kamucu sağlık sistemine döndürülmelidir. Hiçbir hasta aylarca evinde randevu bekleyerek sağlık hizmetinden mahrum kalmamalıdır.
 1. Basamak sağlık hizmetleri hayata geçirilerek, hastanelerdeki yoğunluğu önlemek için sevk zinciri uygulamasına geçişmelidir.
Sağlık alanında çalışan başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık emekçilerinin itibarları geri kazandırılmalıdır. Koruyucu sağlık hizmetleri bir an önce hayata geçirilmeli ve 1. Basamaktaki ilaçlar halka ücretsiz verilmelidir.

 • BIST 100

  4886,91%-1,30
 • DOLAR

  20,7248% 1,10
 • EURO

  22,1814% 0,71
 • GRAM ALTIN

  1.309,432% 1,67
 • Ç. ALTIN

  2.244,72% 1,14

DİĞER HABERLER


DİZİLER ORDU'NUN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Ordu'da mahalleye inen ayı, kovanını parçalayıp, içindeki balı yedi.

SOKAK HAYVANLARINA EVİNDE BAKIYOR

Çaka'da Atm hizmete açıldı

Sağlık çalışanlarının futbol turnuvası devam ediyor

Bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Erhan Kurt son yolculuğuna uğurlandı.

CEMAL YAMAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

SEÇİM KUTLAMALARI SIRASINDA MEYDANA GELEN OLAYDA ERHAN KURT YAŞAMINI YİTİRDİ

Mehmet Yılmaz 114 yaşında İstanbul'da vefat etti

“ZAFER PARTİSİ OLARAK KEMAL KILIÇDAROĞLU’NU DESTEKLİYORUZ”

Ordu Giresun Havaalanı Kıbrıs seferleri

Orduspor Kupasını aldı

Mevlüt Korkmaz son yolculuğuna uğurlandı

ŞİKAYET VAR AMA ÖNLEM ALINMIYOR

Orduda Mayıs 7'si coşkusu

Arıcılar göçe hazırlanıyor

Kuzugöbeği mantarına yoğun ilgi

Fındık Altı Yumurta Tavukçuluğu Projesi

Salep altından daha değerli

“Kısırlaştırma seferberliği başlatmalıyız”

“Ferrero’yu bahçeye sokmayın!”

Vargel çiçekleri açmaya başladı

İki yıl içerisinde 300 dönüm fındık bahçesi yenilendi.

Balda merdiven altı üretimler Ordulu arıcıları zarara uğrattı

Engelli vatandaşlar temsili askerlik yaptılar

Uzman Çavuş, Boşanma Aşamasındaki Eşini Kaçırmaya Çalıştı

TORUN’UN BAŞARISIZLIĞINA ULUBEY İLÇE BAŞKANI SAHİP ÇIKTI

BAŞKAN TÖREN’DEN ‘19 MAYIS ATATÜRK’Ü ANMA GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI’ MESAJI

SEYİT TORUN’A KENDİ KÖYÜ BİLE OY VERMEDİ!

Gülyalı İlçesinde Uyuşturucu Operasyonu

Yükleniyor


DİZİLER ORDU'NUN TANITIMINA BÜYÜK KATKI SAĞLIYOR

Ordu'da mahalleye inen ayı, kovanını parçalayıp, içindeki balı yedi.

SOKAK HAYVANLARINA EVİNDE BAKIYOR

Çaka'da Atm hizmete açıldı

Sağlık çalışanlarının futbol turnuvası devam ediyor

Bıçaklı saldırı sonucu hayatını kaybeden Erhan Kurt son yolculuğuna uğurlandı.

CEMAL YAMAN SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

 • Perşembe 19.9 ° / 13.2 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
 • Cuma 22 ° / 13.3 ° Orta kuvvetli yağmurlu
 • Cumartesi 23 ° / 15 ° Orta kuvvetli yağmurlu